Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zákaz klecových chovů nosnic

Zákaz klecových chovů nosnic prošel senátem beze změn a platit začne od roku 2027. Součástí novely, kterou má nyní podepsat prezident, je také zákaz drezúry zvířat v cirkusech a podobných zařízeních nebo vyšší pokuty za týrání zvířat.
Zákaz klecových chovů nosnic

Zastánci zákazu jej odůvodňují špatnými podmínkami nosnic v klecích s tím, že zvířata zároveň trpní stresem a deprivací. Nezapomněli také zmínit, že ke stejnému kroku se odhodlalo třeba Německo či Rakousko. Jako další argument jim posloužilo chování obchodních řetězců, které samy mají v plánu do roku 2025 přestat s prodejem vajec z klecových chovů.

Protistrana, kam patří i ministr zemědělství Miroslav Toman, se však obává, že zákaz poškodí naše chovatele vůči ostatním v Evropské unii (EU) a levná vejce k nám začnou dovážet země z Pobaltí a Polsko. Česká republika (ČR) se snaží prosadit, aby zákon platil v rámci celé EU nejpozději od roku 2030. Senátor Zdeněk Hraba vyzývá vládu, aby připravila dotační program na podporu českých chovatelů pro usnadnění přechodu na bezklecové systémy s prioritním cílem zachovat produkci vajec v ČR.

U zákazu drezúry nedošlo ke zmírnění ani úpravy výše odškodnění pro majitele zrušených kožešinových farem. Pokuty za týrání zvířat se mohou vyšplhat až na dvojnásobek (pozn. tj. 1 milion Kč). Mění se i výše minimální pokuty za týrání zvířat v tzv. množírnách. Ta je stanovena na 5000 Kč a 10 tisíc Kč podle míry provinění. Nově ministerstvo zemědělství začne obcím proplácet náklady, jež vynaloží v souvislosti s umísťováním týraných zvířat do náhradní péče.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder