Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zákaz kouření v hospodách je blíže schválení

Vládní návrh, který má zakázat kouření v restauracích, kavárnách, barech a dalších podobných zařízení je blíže schválení. Zatímco zdravotnický výbor ho jednomyslně podpořil, některým poslancům se návrh nelíbil.
Zákaz kouření v hospodách je blíže schválení

Na úplný zákaz kouření, který budí v Poslanecké sněmovně plno rozporuplných vášní je i přesto blíže schválení. Středeční jednání poslanců bylo plné emocí. Na jedné straně stojí její zastánci zdravotního výboru, který jednomyslně podpořil úplný zákaz kouření v restauracích, barech, kavárnách a dalších podobných zařízeních a na druhé straně se staví například člen výboru Marek Benda, ten navrhoval oddělené kuřácké prostory od nekuřáckých uvnitř hospod. Zamítnuty byly některé výjimky, které byly navrženy poslanci.

Pro hlasovalo 18 z 21 přítomných členů výboru. Proti návrhu se naopak v debatě o zákazu kouření v hospodách postavil jako jediný Benda s tím, že navrhl oddělené prostory na kuřácké a nekuřácké. Exprimátor Bohuslav Svoboda a Jiří Běhounek za ČSSD se hlasování zdrželi.

Výbor nepodpořil navrhovanou úpravu Běhounka, podle které by si hospodští mohli vybrat variantu, zda budou mít kuřácké či nekuřácké zařízení. Se svým návrhem též neuspěl ani Benda. Požadoval, aby provozovatelé zřídili oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky.

Součástí vládní předlohy je také omezení prodeje alkoholu. Benda také neuspěl ve zdravotnickém výboru s návrhem na zrušení povinnosti nabízet v restauračních zařízeních jeden nealkoholický nápoj levněji než pivo.

Výbor chce upravit návrh Jaroslava Krákory týkající se prodeje alkoholických nápojů na sportovních akcích tak, aby byl umožněn prodej takzvaného výčepního piva, ne jen některá. Vláda nedávno jednala o omezení prodeje alkoholu s obsahem do 4,3 procenta alkoholu na dětských a jiných veřejných akcích.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder