Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zákon o zákazu pití alkoholu na dětských akcí jde do Sněmovny

Proti alkoholu a kouření chce bojovat Ministerstvo zdravotnictví. Sněmovna nyní řeší zákon, který by měl prodej cigaret a alkoholu na dětských akcích zakázat.
Zákon o zákazu pití alkoholu na dětských akcí jde do Sněmovny

Ministerstvo zdravotnictví chce bojovat formou zákazu proti kouření a alkoholu. Na akcích určené pro děti by se neměl prodávat žádný alkohol ani cigarety. Na sportovních a podobných událostí by se mohlo točit pouze desetistupňové pivo. Přitom původní návrh usiloval o ještě přísnější hranici, která povolovala jen 4 % etanolu. Omezením požívání alkoholu na akcích se hranice zvedne na 4,3 procenta. Hlasování o změně zákona bude velmi napjatá.

Nově připravovaný zákon bude podléhat velmi těsnému hlasování, jelikož se nelíbí nejen pivovarům, ale také poslancům.

Například rozhořčený poslanec z ČSSD Jiří Petrů se domnívá, že na akce pro děti přestanou rodiče chodit. Pokud totiž začne platit zákon pro alkohol, rodiče dětí budou jen stěží popíjet oslazenou vodu.

A v tomto podobném názoru není zdaleka sám. Na sportovních akcích by si lidé nemohli dát grog, panáka či pivo s větším množství alkoholu pokud by platila 4 % hranice etanolu. Pivovary zase namítají, že ani některé desítky by se do tak přísného limitu nevešly. Ministerstvo proto zvažuje tuto hranici posunout na 4,3 %.

"Obavy, že rodiče nebudou doprovázet své děti na dětské akce, protože tam nebudou moci pít alkohol, snad ani nepatří do debaty, kterou je možné brát vážně," zmínil portál Aktuálně.cz slova mluvčí ministerstva Štěpánky Čechové. Mluvčí však dodává, že "není nám známo, proč by měli rodiče požívat alkohol při doprovodu svého dítěte na akce typu dětského dne".

Závěr samotného hlasování poslanců ukáže, jestli má zákon šanci vůbec projít a v jaké podobě.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder