Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Závěry z kontrol předvánočního prodeje kaprů

Pracovníci státní veterinární správy každoročně věnují pozornost pouličním prodejcům kaprů, zejména v předvánočním čase. Loni zkontrolovali přes tisíc prodejních míst. Minimálně jedno porušení platných předpisů zjistili ve třech procentech případů.
Závěry z kontrol předvánočního prodeje kaprů

Veterinární inspektoři se zaměřuji na to, zda prodejce na příslušné místo ohlásil kde a v jakých podmínkách dojde k prodeji ryb, zda je stánek umístěn a vybaven podle zásad ochrany zvířat a požadavků na welfare. Mezi další kontrolované skutečnosti patří, zda prodej probíhá v odpovídajících hygienických podmínkách, tzn. že kádě s rybami nesmí být přeplněné a měla by jimi protékat čerstvá voda, aby ryby měly dostatečné množství kyslíku. Humánně by mělo být přistupováno také k usmrcení ryb. Důležitý je zdroj pitné vody k omývání pracovní plochy a odvod odpadní vody do kanalizace. Prodejci jsou povinni doložit původ ryb a zákazníkovi poskytovat dostatečné informace o prodávaném zboží.

Počet závad meziročně přibylo. Z 1025 kontrol bylo odhaleno celkem 46 pochybení. Nejčastěji se jednalo o nenahlášení kde a v jakých podmínkách bude prodejce ryby prodávat. K dalším prohřeškům patřilo porušení hygieny pracovního místa a pomůcek, nedostatečný přívod pitné vody, chybějící odtok do kanalizace nebo porušení zásad v oblasti welfare při prodeji a manipulaci s rybami.

Mezi nejzávažnější porušení legislativy spadal případ v Jihomoravském kraji, kde se prodejce opakovaně dopouštěl týrání, když při manipulaci rybám vsouval prsty pod skřele do žaber. Současně porušil hygienická pravidla, neboť kapry zpracovával na podložce z plsti, kterou nelze dostatečně umýt.

„Úroveň prodeje se z dlouhodobého hlediska zlepšuje a naprostá většina prodejců je bezproblémových. Prodejcům, kteří porušili legislativu, bude uložena pokuta. V případech, kdy jsme zjistili týrání zvířat, bude předán podnět místně příslušné obci z rozšířenou působností. Na problémové prodejce se navíc přednostně zaměříme při kontrolách v příštím roce,“ shrnul situaci ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder