Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zavírání obchodů o svátcích možná čeká změna

Dva poslanci z ODS navrhují zrušit zákon omezující otevírací dobu během vybraných státních svátků. Příznivě nakloněna je tomu Hospodářská komora, proti se staví odbory.
Zavírání obchodů o svátcích možná čeká změna

Během Vánoc či na výročí vzniku samostatného Československa mají povinnost uzavřít maloobchodní prodejny o velikosti nad 200 m2.  To ovšem neplatí o všech svátcích, např. při Dni boje za svobodu a demokracii.

Pavel Staněk a Jan Bureš (pozn. zmiňovaní poslanci ODS) chtějí tento sytém, potažmo zákon, zrušit. Rozdělení považují za zmatečné. Trpí jím jak obchodníci, kteří prodávají, tak zaměstnanci, jež si chtějí přivydělat. „Zákon je naprosto nepřehledný. Od roku 2016, kdy vešel v platnost, si na něj lidé pořádně nezvykli. Buď má být zavřeno všechny svátky, nebo – a to bych preferoval – má být o všech svátcích otevřeno,“ uvedl Bureš.

Většina ministerstev se k návrhu změny staví neutrálně či záporně, souhlasné stanovisko padlo pouze ze strany resortu kultury.

Nová legislativa se setkala s podporou Hospodářské komory. „Stát má omezovat svobodné podnikání jen v případě, že pro to existuje jasný veřejný zájem. Tady ale žádný veřejný zájem pro poškozování jedné skupiny podnikatelů a jedné skupiny zaměstnanců neexistuje,“ domnívá se tajemník úřadu Hospodářské komory Ladislav Minčič.

Také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza současnou situaci shledává nefér vůči některým pracujícím. „Zaměstnanci pracují na směny a každý svátek, kdy může být otevřeno, máme přetlak těch, kteří by rádi získali příplatek za práci ve svátek. Ti, kteří chtějí být raději doma, si mohou směny naplánovat na jiné dny. Stát tak naprosto nepochopitelně trestá ty, kteří se chtějí starat sami o sebe, a je nejvyšší čas s touto diskriminací skončit,“ objasnil svůj názor.

Do opozice se staví odboráři. Českomoravská konfederace odborových svazů poslala vládě nesouhlasné stanovisko, v němž mj. označuje údajnou nepřehlednost otevíracích dob za alibismus. Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb, která vyjma ostatních sdružuje také pracovníky prodejen, jichž se otevírací doba dotýká nejvíce, by dle asistenta komunikace Martina Svojše dokonce preferovala, aby se volno týkalo všech svátků. „Sváteční dny jsou ty jediné, kdy si zaměstnanci v obchodě mohou být jistí, že budou mít volno. Budeme doufat, že se vláda k nepřehlednosti v tom, kdy je zavřeno, postaví tak, že by úpravu chtěla rozšířit na všechny svátky,“ uvedl. Obdobný pohled na věc mají i lidovečtí ministři Marian Jurečka nebo Marek Výborný.

Zákon upravující otevírací dobu prodejen o svátcích vstoupil v platnost v polovině roku 2016. Jeho podoba je ale kompromisem mezi skupinami zastánců a odpůrců zavřených obchodů. Na dodržování dohlíží Česká obchodní inspekce. Za porušení hrozí pokuta až 1 milion korun, v případě recidivy až 5 milionů.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder