Zažije spotřebitel potravinovou krizi? Jídlo letos podraží
Zdražování potravin se odehrávalo v posledních letech jen minimálně. Lidé se však musí připravit na to, že v roce 2016 může také nastartovat inflaci ochota lidí utrácet a vyšší mzdy. Ekonomové letos očekávají mírnější růst cen, pomáhají tomu výše zmíněné vlivy. Finální inflaci může ovlivnit ještě cena ropy a kurz koruny.
Co to bude znamenat pro běžného spotřebitele? Hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek uvedl, že celková inflace ve spotřebitelských cenách by se měla na konci tohoto roku přiblížit inflačnímu cíli ČNB, který by se měl pohybovat v intervalu od 1,5 až 2 procent. Informuje o tom webový portál iDNES.cz.
Očekává se, že růst cen nepřijde hned. Po proběhnutých vánočních svátcích a oslavách Nového roku lidé utrácejí méně a šetří. Spotřebitelské ceny v tuzemských obchodech tak na základě nižší poptávky klesají, čemuž se obchodníci snaží zabránit pořádáním velkých výprodejů. Inflace cen se tak díky tomu začátkem roku nedostaví. Výrazné slevy, které mnohdy dosáhnou i 80 procentních slev se ponesou v tomto duchu celý začátek roku. Jako v minulých letech by nízké ceny měly vydržet až do začátku jara.
Co by mělo zdražit
Podražit by vlivem velkého sucha v minulém roce mohly zejména obiloviny, dále brambory i maso. Kvůli nižším výnosům a produkci v oblasti zemědělství byla podle analytičky ze společnosti Finlort Eva Mahdalová sklizeň obilovin o 363 tisíc tun nižší ve srovnání s předloňským rokem. Až třetinový propad zaznamenala také kukuřice.