Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zlepší se ochrana spotřebitelů vůči dvojí kvalitě potravin

Dne 12. května 2021 začne platit zákaz prodeje tzv. potravin dvojí kvality. Díky tomuto kroku už by nemělo docházet ke klamání zákazníků nabídkou potravin s rozdílnými vlastnostmi, které se na trhu nabízejí v identickém obalu, označení, barvě, grafice nebo se stejným marketingem.
Zlepší se ochrana spotřebitelů vůči dvojí kvalitě potravin

Při porušení výše jmenovaného bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Dozor převezme Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). „O přijetí tohoto ustanovení Česká republika usilovala několik let“ prohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Novela také přináší tvrdší podmínky pro značení masa formou loga „Česká potravina“. Maso nyní musí pocházet se zvířat narozených a chovaných na našem území (pozn. doposud stačilo pouze poražených v České republice).

V rámci novely se blíže specifikuje mechanismus pro poskytování potravin z maloobchodní sítě neziskovým organizacím, což přispěje k omezení jejich plýtvání.

V neposlední řadě se zákon uvedl do souladu s unijním nařízením o úředních kontrolách a novelami dalších zákonů, včetně novely zákona o Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Ta umožňuje nová oprávnění SZPI při kontrolách obchodování na internetu. Novela zákona o bankách zase opravňuje SZPI k získávání nezbytných informací pro ztotožnění kontrolované osoby od bank. I tyto změny poslouží ke zvýšení ochrany spotřebitelů.

unnamed.jpg

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder