Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Značka KLASA byla odebrána z výrobku Hrášek s karotkou

Na základě nevyhovujícího výsledku provedený kontrolou Státní zemědělské a potravinářské inspekce rozhodl Státní zemědělské intervenční fond (SZIF) o odebrání značka KLASA u výrobku Hrášek s karotkou.
Značka KLASA byla odebrána z výrobku Hrášek s karotkou

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) obdržel podnět o nevyhovujícím výsledku kontroly od Státní zemědělské a potravinářské inspekce a rozhodl o odejmutí značky KLASA. Výrobek s názvem Hrášek s karotkou od společnosti Alibona porušil pravidla pro udělování národní značky KLASA.

Hlavním důvodem byly nevyhovující parametry vůně a chuti. Kontrolu potraviny provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která zjistila porušení pravidel pro udělování národní značky KLASA. Mimo jiné bylo zjištěno, že výrobce používá jiný technologický postup, než je uvedeno v dokumentaci KLASA.

Výrobce produktu uvádí, že chuť má být příjemná, lehce slaná, nepovoluje se hořká chuť, cizí vůně i chutě nejsou přípustné. Ve skutečnosti po laboratorní kontrole bylo zjištěno, že je chuť kyselá, což je v rozporu s předloženou dokumentací KLASA. Zjištěn byl také jiný technologický postup výroby. Podle postupu deklarovaného výrobcem v dokumentaci měla být zelenina očištěna, upravena a vložená do určeného obalu a zalita nálevem. Po uzavření výrobku dále tepelně upravena. Ve skutečnosti byl na výrobu použit hrášek s karotkou ze zpracovaného polotovaru.

Výrobce těmito kroky porušil ustanovení platné v pravidlech pro udělování národní značky KLASA. SZIF jako administrátor značky KLASA na základě těchto zjištění odebral produktu značku KLASA, a to ke dni 7. června 2016.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder