Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Banány v ohrožení?

Odborníci se obávají o budoucnost banánů takových, jak je známe. Problémy při jejich pěstování způsobují klimatické změny, hmyzí invaze, nedostatečná kvalita půdy a řada rostlinných nemocí.
Banány v ohrožení?

V Čechách patří banánům na žebříčku popularity třetí místo, hned za jablky a pomeranči. Podle informací Českého statistického úřadu jich ročně zkonzumujeme téměř 11 kilogramů na osobu a jejich obliba stále stoupá, jsou součástí spotřebního koše.

Existuje celá škála banánů. Nejznámější a nejrozšířenější z nich je Cavendish – sladký, jemně projmutý, s tenkou žlutou slupkou. Parametry kvality mu dokonce udává směrnice Evropské unie. Tato odrůda vznikla šlechtěním v polovině minulého století, kdy bylo třeba nahradit dříve oblíbený druh Gros Michael, jehož v 50. letech zlikvidovala panamská nemoc (pozn. plísňová choroba). Výhodou Cavendishe je, že proti původní verzi panamské nemoci je imunní. Už v 90. letech se však objevil nový kmen panamské nemoci tzv. Tropical Race 4 a nyní zde máme třetí nebezpečí v podobě černé sigatoky, která se šíří vzduchem a neúčinkují na ni žádné z postřiků proti houbám.

Tropical Race 4 se objevil na banánových plantážích v Indii, Číně, Taiwanu i v částech Austrálie a na východu Afriky. Doposud se naštěstí vyhnul největším světovým producentům – Ekvádoru a Jižní Americe. Nikdo však nedokáže zaručit, že to tak bude i v budoucnu. Cavendishe se množí vegetativně, klonují sami sebe, což je činí extrémně náchylné k nemocím. Styl pěstování vyžaduje změnu, upozorňují světoví odborníci. Výzkumy v této oblasti již probíhají. V Austrálii se podařilo vložit do Cavendishů odolnost proti patogenům z jiné odrůdy. Tento postup by však banány zařadil mezi geneticky modifikované potraviny a geneticky modifikované banány Evropská unie nepovoluje. Musela by se upravit legislativa.

Čeští prodejci to však nevidí tak černě. „Banány všeobecně jsou velmi citlivé na různé druhy nemocí (houby, plísně apod.), nicméně stále se daří s nimi úspěšně bojovat,“ uvedla například tisková mluvčí obchodního řetězce Billa Dana Bratánková. „Šlechtitelé jsou schopní reagovat velice rychle. Při nehorším skončí jedna odrůda, která bude ale nahrazena jinou,“ přidává se mluvčí společnosti Rohlík.cz Jiří Uhlíř.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder