Levné dovozy z Ukrajiny mohou zničit české firmy

„Je zjevné, že Evropské komisi vůbec nedochází, jaké škody páchá její politika volného obchodu na evropskou potravinářskou produkci obecně. Například příliv levného cukru z Ukrajiny již nyní devastuje domácí producenty. Pokud se kvóty dále navýší, hrozí reálné riziko, že uvidíme další uzavřené provozy a zmařené investice, nejen v cukrovarnictví, ale i v dalších citlivých odvětvích," prohlásila prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.
Navrhované zvýšení bezcelních dovozních kvót na cukr z Ukrajiny do EU z 20 070 tun na 100 000 tun Komora považuje za nepřiměřené. Jedná se o navýšení o 400 %, což vůbec nekoresponduje se slibovaným přístupem minimálních navýšení pro choulostivé sektory. Navíc už v současné době jsou důsledky dovozu ukrajinského cukru patrné.
Zatímco v roce 2020 do České republiky doputovalo z Ukrajiny pouhých 88 tun cukru, loni to bylo 27 901 tun. Přestože se toto číslo může na první pohled zdát nízké, značně ovlivnilo ceny na domácím trhu. Plánované pětinásobné navýšení dovozních kvót by proto mohlo mít zásadní dopad na zbytek českého cukrovarnického průmyslu – ohrozit pracovní místa a dále snížit soběstačnost Česka v produkci cukru.
Další nebezpečí podle Českomoravské drůbežářské unie spočívá v navýšení bezcelních a bezkvótových dovozů u drůbežího masa a vajec z Ukrajiny do EU (pozn. u drůbeže se jedná o zvýšení z 90 0000 na 120 000 tun, u vajec a albuminů z 6 000 na 18 000 tun). Z pohledu Unie tyto kroky mohou významně oslabit konkurenceschopnost i ekonomickou stabilitu domácích producentů.
„Zatímco my v EU musíme dodržovat přísné normy v oblasti welfare zvířat, hygieny, používání antibiotik a environmentálních standardů, ukrajinští producenti často těží z podstatně nižších výrobních nákladů a podstatně méně regulovaného prostředí. To vytváří nerovnou konkurenci, kterou naši producenti jednoduše nemohou ustát," uvedla předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.
Proti navrhovaným novým kvótám aktivně vystupují také zemědělci v Polsku, Rakousku a ve Francii.