Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Téma Ceny potravin

Články na IQSL.cz

Obliba regionálních potravin stoupá

U spotřebitelů se opětovně zvýšil zájem o regionální potraviny. Analýza prodeje ukázala, že částečně opadly obavy z dražších lokálních produktů, které způsobila vysoká inflace. Někteří drobní výrobci však přiznávají, že mají problém dostat své produkty do velkých řetězců.

Značení cen v haléřích není protiprávní, staví se za obchodníky ČOI

Česká obchodní inspekce (ČOI) se rozhodla zareagovat na dotazy veřejnosti ohledně uvádění cen v halířích. Potvrdila, že tento způsob prezentace cen není v rozporu s platnou legislativou.

Nákupní chování Čechů

Čtyři z pěti nakupujících navštíví v průběhu týdne 2 až 3 obchody, každý pátý člověk pravidelně chodí pouze do své oblíbené prodejny. Pro volbu obchodu pro pravidelný větší nákup mají zásadní vliv vzdálenost od bydliště, sortiment a výše slevových akcí.

Loni se cena kakaa na trhu v Londýně vyšplhala nejvíce od roku 1989

Zřejmě nejvyšší nárůst za více jak 30 let zaznamenala cena kakaa na komoditní burze v Londýně, důsledkem by mj. mohlo být další zdražování čokolády.

Pivo od Nového roku podraží

Po Novém roce si pivaři v českých hospodách připlatí. Od 1. ledna 2024 točené pivo přechází do vyšší sazby DPH. Cenu ovlivní i inflace, rostoucí náklady na energii a vyšší mzdy. Většina restaurací počítá se zdražením v průměru o 5 Kč.

Srovnání cen producentů vajec

Ceny tuzemských producentů vajec byly v polovině listopadu cca o čtvrtinu nižší než v Polsku a zhruba o 15 % nižší než na Slovensku, vyplývá z dat Evropské komise. Oproti průměru EU byly ceny nižší přibližně o pětinu.

Preferováním „meníček“ jsme v Evropě unikátní

Volbu restaurace v době oběda u 4 z 5 Čechů ovlivňuje denní nabídka (nejvíce v Evropě), uvádí průzkum Barometr FOOD, který sleduje stravovací návyky napříč Evropou. Výběrem z denního menu se snažíme šetřit čas i peníze.

Nedostatek kakaa se zřejmě odrazí v ceně čokolády

Ceny čokolády už delší dobu rostou a analytici se domnívají, že tento trend jen tak neskončí. Na další vývoj bude mít rozhodující vliv sklizeň kakaa v Západní Africe.

Boj s drahými potravinami: navýšení dovozu i prodeje výrobků vlastních značek

Změny v nákupním chování spotřebitelů nezůstanou ze stran obchodních řetězců bez odezvy. V plánu je zvýšení dovozu, kdy je možné potraviny stejné kvality nakoupit o 15–20 % levněji než od českých dodavatelů, a podílu prodeje vlastních značek s nižšími cenami. Podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) došlo ve 2. čtvrtletí v meziročním porovnání k poklesu hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 % (pozn. v 1. čtvrtletí to bylo 0,3 %).

Olivový olej podraží

Velkoobchodní ceny olivového oleje jsou ve srovnání s loňským rokem více jak dvojnásobné. Nyní se dokonce nachází na historických maximech. Na vině je zejména špatná úroda kvůli suchu ve Španělsku a jiných zemích Evropské unie, odkud pochází dvě třetiny celosvětové produkce. Lze předpokládat, že jakmile se doprodají zásoby z loňské úrody, vyšší ceny se odrazí také na obchodních pultech.

Pekařům pomáhají nižší ceny energií a mouky

V loňském roce neúměrně vrostly náklady pekáren. Od začátku letošního roku se situace pomalu zlepšuje, a to zejména vzhledem k poklesu cen energií a mouky.

Ceny masa v akci jsou nižší než loni

Řetězce nabízí s ohledem na sortiment masa spousty slev. Cenově tak vychází lépe než v loňském roce.

Meníčka vs. krabičky z domova

Zaměstnanci si čím dál častěji nosí do práce vlastní jídlo. Nedávný průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že počet strávníků domácího jídla meziročně vzrostl o 4 % (pozn. ze 45 na 49 %).

Češi kupují méně potravin

Spotřebitelé utrácí významně méně než v loňském roce. Téměř 60 % Čechů celkově omezilo nákup potravin. Průzkum portálu AkcniCeny.cz ukázal, že vysoké ceny dopadají na chování také střední třídy.

Meziroční nárůst podílu českých jablek v obchodních řetězcích vs. problematika vysokých obchodních přirážek

V minulém týdnu se na Ministerstvu zemědělství uskutečnil kulatý stůl k problematice jablek v tržní síti. Do diskuse se zapojili zástupci Potravinářské komory, Agrární komory, obchodních řetězců i Ovocnářské unie.

Maloobchodní tržby nadále klesají

Pokles tržeb maloobchodů v únoru zpomalil a propadly se (ve srovnání s únorovou revidovanou hodnotou 6,8 %) „pouze“ o 0,4 % na 6,4 %. V meziročním srovnání nicméně jde už o 10. po sobě jdoucí měsíc, kdy obchodníci zaznamenali nižší tržby.

Ceny potravin

Zákazníci už nějaký čas řeší drahotu potravin v tuzemských obchodech. Zastropování cen, po kterém sáhli např. naši slovenští sousedé, se však prozatím nechystá. Obchodníci nemají důvod, slevové akce drží hladinu cen relativně nízko.

Varování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) upozorňuje podniky, profesní svazy a sdružení v oblasti prodeje potravinářských a zemědělských produktů, že zveřejňování informací o budoucím cenovém vývoji může být považováno za porušení pravidel hospodářské soutěže.

Pokles živočišné výroby

Snížení výroby masa ve 4. čtvrtletí 2022 pokračoval. U hovězího masa činil meziroční pokles 6,7 %, u vepřového 7,5 % a u drůbežího o 8,4 %. Ceny výrobců jatečných zvířat nicméně oproti roku 2021 vzrostly.

Ministr zemědělství žádá vysvětlení vysokých cen cukru v řetězcích

Od září do prosince loňského roku vzrostla cena cukru v obchodech o 77 %. Podíl na tom mají nejen drahé energie, ale také značné obchodní přirážky supermarketů. Právě ty, formou dopisu, vyzval ministr zemědělství Zdeněk Nekula, aby vysvětlily, proč prodávají cukr tak draze.

Pokles ceny vajec v dohledné době zřejmě očekávat nelze

Cena vajec loni vzrostla bezmála o 90 % - z 26 na 49 Kč za balení deseti kusů. Jedná se druhou (pozn. po cukru) nejrychleji se zdražující potravinářskou komoditu v roce 2022. Navíc aktuální problematika ptačí chřipky nedává příliš naděje na lepší prognózy do nejbližších měsíců.

Letáky přitahují čím dál více pozornosti

Průzkum agentury Stem/Mark, největšího distributora akčních a slevových letáků v České republice, pro Českou distribuční odhalil, že tištěnou formu letáku občas prolistuje 72 % české populace a pro 30 % Čechů představuje pravidelný zdroj informací o nabídce prodejců.

Obchodníci zužují nabídku

Spotřebitelé jsou nuceni šetřit, což se projevuje na jejich nákupním chování. Z obchodů si mnohdy odnáší jen to nejnutnější. Pokles tržeb citelně dopadá zejména na prodejce potravin. Někteří již z nabídky stahují exotické ovoce, prémiová masa i sýry. Tento sortiment je podle nich téměř neprodejný.

Růst cen masa

V letošním roce u nás mj. citelně zdražuje maso. Za kuřecí či vepřové si ve srovnání s loňským rokem připlatíme až dvojnásobně. Na vině jsou vyšší náklady spojené s chovem zvířat i se samotným zpracováním masných výrobků.

Plzeňský Prazdroj chystá zdražování

Největší tuzemský pivovar Plzeňský Prazdroj od 1. dubna zdraží půllitr čepovaného piva o 1 Kč. Změna se dotkne veškerých jeho značek - Pilsner Urquell, Radegast, Gambrinus, Velkopopovický Kozel a Birell. Ceny piva v lahvích a plechovkách zůstanou stejné.

Jak si stojí kvalita versus cena při nákupu potravin

Přestože hlavní kritériem při nákupu potravin zůstává kvalita, nejvyšší procentuální nárůst zaznamenal zájem o cenu. Alespoň tak hovoří výsledky průzkumu poradenské společnosti KPMG, který se konal v listopadu loňského roku a účastnilo se ho 1000 respondentů.

Zdražování pocítíme také při nákupu chleba

Ceny energií, surovin i obalů rostou, což logicky vyústí ve zdražování finálních výstupů. Je třeba počítat s tím, že při nákupu běžných potravin jako je třeba pečivo, budeme muset do peněženky sáhnout hlouběji.

Chování českých spotřebitelů při nákupu potravin

Z nedávného průzkumu agentury Nielsen Admosphere vyplynulo, že většina Čechů upřednostňuje české potraviny a nakupuje v supermarketech.

Očekávejte zdražení medu

V brzké době med podraží, a to až o 20 %. Hlavní příčiny hledejme v letošní nedostatečné domácí produkci a ve výrazném šponování cen na světových trzích.

Ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,8 %

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) si připlatíme za pohonné hmoty, automobily či alkohol a tabák. Naopak levněji pořídíme potraviny.

Meziroční porovnání cen potravin v měsíci dubnu

Podle Českého statistického úřadu, který provedl srovnávací analýzu, Češi v dubnu při nákupu potravin oproti loňskému roku ušetřili. Výrazně nižší ceny jsme mohli zaznamenat u sortimentu ovoce a zeleniny. Levněji se dalo pořídit také vepřové maso, mléko, vejce, máslo či těstoviny.

Letos vejce zřejmě podraží

Klecová vejce chovatelé v současné době prodávají za 1,8 Kč, což je o 5 haléřů více jak loni. Výkupní cena vajec z podestýlky činí 2 Kč (v roce 2020 to byla 1,75 Kč). Konečnou cenu však určují obchodní řetězce a podle místopředsedy Českomoravské drůbežářské unie Zdeňka Mlázovského přesáhne 3 Kč za kus.

Zdražení potravinářské pšenice se promítne do ceny pečiva

Svaz průmyslových mlýnů ČR avizuje zdražení chleba a pečiva. Na vině je rostoucí cena pšenice.

Pravý čas ochutnat zvěřinu

Projekt Z lesa na stůl, jež společnými silami připravily Lesy ČR a Vojenské lesy a statky ČR, má za úkol přivést lidi ke konzumaci zvěřiny. Už od minulého týdne si na 65 prodejních místech můžete koupit jelení, dančí, srnčí, mufloní, bažantí, koroptví, zaječí či kančí maso.

První prognózy hovoří o nižší sklizni obilovin

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil první čísla v souvislosti s letošní sklizní základních obilovin. Vypadá to, že oproti loňskému roku si pohorší o 3,3 %. Otázkou zůstává, zda se slabší úroda odrazí na ceně pekárenských výrobků.

Tuzemská výroba medu byla loni nejnižší za posledních pět let

Podle informací Českého statistického úřadu produkce medu v České republice v loňském roce činila 8260 tun, což je nejhorší výsledek v posledních pěti letech.

Zákaz klecového chovu slepic: pro x proti

Poslanci se zabývají zákazem klecového chovu slepic, který by měl být součástí nové podoby zákona o ochraně zvířat. Zda skutečně k zákazu dojde, však zůstává otázkou. Sněmovní výbor pro životní prostředí jej podporuje, zemědělský výbor se staví do opozice.

Od května začne platit rozdílné DPH na čepované pivo

Další vlna elektronické evidence tržeb (EET), jež má být spuštěna v květnu letošního roku, ovlivní daň z přidané hodnoty (DPH) u čepovaného piva. Zatímco ve stáncích zůstane DPH na současných 21%, v restauracích a hospodách se sníží na 10%.

Mor prasat ohrožuje v Evropě trh s vepřovým masem

Evropský výbor regionů se obává kolapsu trhu s vepřovým masem. Na vině je šíření a zároveň marný boj s virem afrického moru prasat. Proti nemoci neexistuje žádná účinná vakcína a úmrtnost postižených prasat je prakticky stoprocentní.

Dva největší čeští internetoví prodejci potravin ukončili prodej vajec z klecových chovů

V nabídce prodejců Košík.cz a Rohlík.cz nově naleznete pouze vejce z podestýlky, volného výběhu či z biochovů. Zákaznici navíc nemusí řešit případné zdražení, neboť vejce z podestýlky se prodávají za stejnou cenu jako ta původní z klecových chovů.

Tvrdé tresty za klamavé obchodní praktiky

Zboží v akci, které je na pokladně účtováno v plné výši, matoucí nebo chybějící cenovky na regálech. Právě za takováto pochybení dostalo v loňském roce šest největších obchodních řetězců pokuty v souhrnné výši 42 milionů.

Loňské počasí zapříčinilo zdražení zeleniny až o 80%

Jistě jste v obchodech zaregistrovali vyšší ceny zeleniny. Na vině je především sucho a teplo, které v loňském roce negativně ovlivnilo celkovou úrodu. Podle údajů Českého statistického úřadu meziročně vzrostla cena některých druhů zeleniny až o 80%.

Potraviny z dovozu pomalu vytlačují domácí produkty

Přestože tuzemští farmáři jsou schopni produkovat ovoce, zeleninu, brambory, masné i mléčné výrobky, čím dál častěji se v obchodech objevují potraviny ze zahraničí. Příčinou jsou nízké výkupní ceny surovin, které nutí zemědělce prodávat je do zahraničí a k nám se pak dováží hotové výrobky.

Díky obřím skleníkům si můžeme dopřát česká rajčata i v zimě

Stále vyšší oblibu si získávají stavby obřích skleníků pro hydroponické pěstování rajčat. Na Moravě jich funguje šest a další právě vyrůstá u Kožichovic v okrese Třebíč (kraj Vysočina). Jeho plocha má činit více než dva a půl hektaru. I v zimním období tak na pultech obchodů můžete sáhnout po českých rajčatech.

Letošní neobvykle teplé a suché počasí ovlivnilo úrodu

Nedařilo se obilí, kde sklizeň meziročně klesla o 7,9%, bramborám s poklesem objemu o 19,1% ani cukrovce, jejíž úroda byla zejména kvůli suchu menší téměř o jednu čtvrtinu. Výjimku tvoří produkce řepky, která vzrostla o 20,7%. Vzhledem k situaci, lze u některých potravin očekávat zdražení.

Ministr Toman říká stop prodeji potravin za podnákladové ceny

Ministr zemědělství Miroslav Toman na Žofínském fóru promluvil o problematice „celoročních“ slevových akcí, díky kterým se potraviny v České republice prodávají za cenu nižší, než jsou reálné náklady. O možnostech, jak tomu zamezit, nyní jedná s obchodními řetězci. Konkrétní výstupy očekává začátkem příštího roku.

Milovníci piva si připlatí

Řada českých pivovarů zvažuje zdražení, některé, jako například Plzeňský Prazdroj, už mají jasno a o chystaném zdražení promluvily veřejně. Důvodem jsou stoupající ceny surovin i mzdové náklady.

Nedostatek pšenice se odrazí na ceně pečiva

Sucho v období růstu obilovin způsobilo rapidní snížení jejich produkce. Podle vyjádření Společenstva mlynářů a pekařů v ČR lze předpokládat zvýšení cen pečiva. Nejvíce to pocítíme díky pšenici, jejíž cena se oproti květnu a červnu zvýšila téměř o pětinu.

Cena cukru klesá

Cukr v současnosti představuje jednu z nejhůře obchodovatelných komodit. Svou roli zde hraje fakt, že zatímco jeho produkce stále roste, poptávka naopak zpomaluje. Světové zásoby cukru se nyní pohybují na hranici rekordu. V České republice stojí kilogram krystalu o tři koruny méně než v loni v říjnu.

Trend potravinových bank

V roce 2017 rozdělily potravinové banky v České republice mezi potřebné souhrnně 2336 tun potravin v hodnotě 128 miliónů korun. Díky tomu se pomoci dostalo zhruba 96 tisícům lidí.

Dvojí kvalitu potravin potvrzují i výsledky časopisu dTest

Dvojí kvalitu potravin potvrzují i výsledky časopisu dTest O dvojí kvalitě potravin se hovoří již delší dobu. Nejnovější závěry testování různých nejlevnějších výrobků, které provedl časopis dTest, ji potvrzují. Srovnání proběhlo mezi Českou republikou (Kaufland) a jejími sousedy – Německem (Kaufland), Polskem (Biedronka), Slovenskem (Kaufland) a Rakouskem (Spar).

Vejce zdražují, na vině je „kauza fipronil“

V Evropě se kvůli fipronilu snížil stav nosnic a produkce. Od tohoto faktu se také odvíjí produkce vajec a tato fakta zasáhnou i Českou republiku

Paštika ze Slovácka získala značku Regionální potravina

Označení Regionální potravina Zlínského kraje získalo osm výrobků.

Více mléčných výrobků, méně ryb aneb jídelníček v loňském roce

Češi v loňském roce jedli o 4,5 procenta více masa bez ryb, celkem na hlavu obyvatele připadlo 79,3 procenta. Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) zveřejnil na svých webových stránkách odhad o jídelníčku v českých domácnostech.

Slibovaná snížená daň na pivo se odkládá

Návrhem na snížení daně u točeného piva a nealkoholických nápojů se bude koalice zabývat až po vyhodnocení letošního výběru této daně. Ministr financí Andrej Babiš to potvrdil.

Novela zákona o významné tržní síle zdražení potravin nepřinese

Novela zákona o významné tržní síle může podle Svazu obchodu a cestovního ruchu zdražit potraviny v obchodech, s tím však nesouhlasí poradenská společnost PwC, domnívá se, že konkurence na trhu je veliká.

Loňské sucho přinese zdražení hovězího masa

Suché léto v loňském roce má veliký podíl na nedostatku krmiva pro hospodářská zvířata. Zemědělcům pomalu docházejí zásoby, což může přinést zdražení hovězího masa.

Online nákup potravin přes internet zažívá boom, e-shopů přibývá

Rostoucí chuť Čechů nakupovat potraviny prostřednictvím internetových e-shopů je na vzestupu. Přibývá firem, které nakupování přes internet z pohodlí domova nabízejí. Odhaduje se, že rozvoz potravin pro rok 2016 poroste až o dvojnásobek.

Babiš chce snížit DPH u točeného piva

Ministr financí Andrej Babiš navrhl snížení daně z přidané hodnoty na točené pivo a nealkoholické nápoje. V současné době jsou sudová piva a nápoje zatíženy 21 procenty. Snížením na deset procent má podle slov šéfa státní kasy rentovat plánované zavedení elektronické evidence tržeb.

Zájem o německé pivo klesl nejníže od sjednocení země

Německé pivovary zaznamenaly v loňském roce pokles poptávky po tamním pivu. Z údajů spolkového statistického úřadu vyplývá, že odbyt piva na domácím trhu Němců klesl o 0,7 procenta na 79,5 milionů hektolitrů. Je to nejnižší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990.

Babiš navrhuje snížit DPH pro vodu a nealkoholické nápoje

Ministr financí Andrej Babiš chce navrhnout kromě začlenění piva do desetiprocentní daňové sazby i vodu. Odhadem by stát tímto krokem mohl ročně přijít o 15 miliónů korun a u nealkoholických nápojů asi o 50 miliónů korun za rok.

Drůbežáři dostali za kartel další pokutu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) opět uložil pokutu sedmi drůbežářským firmám za nedovolenou kartelovou dohodu z roku 2006. Soud tento případ vrátil zpět na stůl, čímž se úřad musí znovu zabývat.

Nižší DPH na Slovensku přinesla levnější potraviny

Snížením sazby daně z přidané hodnoty zohlednila na cenách s potravinami většina velkých obchodních řetězců. Zákazníci na Slovensku už mohli pocítit při nákupu potravin v řetězcích levnější potravinářský sortiment. V lednu totiž podle slov ministra zemědělství Ľubomíra Jahnátka oproti závěru minulého roku ceny maloobchodního zboží klesly o 8,53 procenta, píše na svém webu Deník.cz.

České farmáře trápí levný výkup mléka. Nejlevněji za šest let

Za posledních šest let prodávají farmáři na jihu Čech litr mléka za 7,55 koruny, což je o dvě koruny pod výrobní náklady. I když jsou ceny mléka velmi nízké, snižování počtu stád chovatele zatím neplánují. Cenu totiž částečně kompenzuje vývoz do sousedního Německa.

Boj o ceny. Zahraniční trhy jsou pro české zemědělce často obsazené

Souběh několika důvodů, jako je nízká výkupní cena mléka a vepřového pod výrobními náklady, zákaz vývozu potravin do Ruska a veliké sucho nehraje do karet českým zemědělcům.

Zažije spotřebitel potravinovou krizi? Jídlo letos podraží

V loňském roce ceny potravin táhla inflace dolů. Vinou sucha a špatné úrodě v USA, Číně a Indii tomu může být letos naopak. Zdražení potravin žene vzhůru také rostoucí spotřeba v rozvojových zemích a doléhající efekt ruského embarga na dovoz potravin. Zvyšování cen se brání obchodní řetězce kvůli silné konkurenci na českém trhu.

Externí zdroje

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder