Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nízká úroda jablek a její následky

Především jarní mrazíky, dlouhodobé deště a nepřízeň počasí připravily nejen české pěstitele o značnou část úrody jablek. V současné době se cena za kilogram jablek v obchodech pohybuje mezi 30 a 40 Kč a ke zdražování dochází i při výrobě produktů, jejichž součástí jablka jsou např. dětské výživy, džusy, atp.
Nízká úroda jablek a její následky

Především jarní mrazíky, dlouhodobé deště a nepřízeň počasí připravily nejen české pěstitele o značnou část úrody jablek. V současné době se cena za kilogram jablek v obchodech pohybuje mezi 30 a 40 Kč a ke zdražování dochází i při výrobě produktů, jejichž součástí jablka jsou např. dětské výživy, džusy, atp.

Podle Českého statistického úřadu byla v měsíci říjnu průměrná cena za kilogram jablek 34,40 Kč. Meziročně cena vzrostla o 20% a je nejvyšší za posledních 5 let. Na vině je podle Ovocnářské unie České republiky neúroda jablek v Evropě zapříčiněná jarními mrazy. O cca 2,4 Kč zdražila také jablka od pěstitelů, kde v září cena za kg byla v průměru 13,4 Kč. Na farmách pak pěstitelé jablka prodávají v rozmezí 20 až 25 Kč za kilogram.

Česká republika je ze zhruba 50% závislá na dovozu. Pan Martin Ludvík z Ovocnářské unie České republiky uvádí: „V Evropské unii se sklízí v průměru 12 milionů tun jablek, ale letos se kvůli mrazům čeká pokles na 9,3 milionů tun. Kriticky chybí jablka pro zpracovatelský průmysl.“ Poklesy sklizně nejvíce pocítí Polsko, Itálie, Německo, Rakousko a Slovinsko. Přičemž Polsko je pro nás hlavním dodavatelem levnějších jablek. Čeští pěstitelé odhadují, že meziročně letošní sklizeň klesne o 24% na 96 657 tun.

Špatná úroda se odráží i v cenách jablek určených k průmyslovému zpracování. Například před dvěma lety činila výkupní cena padaných jablek 1,65 Kč, v současné době je více než dvojnásobná a u některých odrůd i vyšší.

Pan Gabriel Slanicay, ředitel firmy Linea Nivnice, která je jedním z největších domácích zpracovatelů ovoce a jablka od drobných pěstitelů vykupuje již řadu let, přiznává, že letos firma odkoupila pouze okolo 2 000 tun jablek. Na pokrytí své výroby džusů, přesnídávek a dalších produktů však potřebuje zhruba 18 000 tun. Výpadek budou nahrazovat jak jablečnými polotovary z vlastních zásob tak dovozem koncentrátu dřeně z Číny a Moldávie. Pan Slanicay ubezpečuje, že kvalitu jejich výrobků tento počin nijak neovlivní. Zpracování ovoce na koncentrát je všude ve světě téměř totožné a při dovozu se dodržují určité parametry. Zároveň podniky takovýto obchod povinně hlásí Státní zemědělské a potravinářské inspekci. S nedostatkem nabídky se potýká například i další známá česká firma Hamé. Cenu produktů by to však mělo ovlivnit jen v řádech haléřů.

Neúroda ovlivňuje i druhou stranu – prodejce jablek. Pěstitelé jsou nuceni odmítat poptávku ze zahraniční, protože nejsou schopni ji ze svých zásob pokrýt. S takovými problémy se potýká např. firma Bissolo Gabriele, která vlastní sady na téměř 190 hektarech poblíž Nivnice a ovoce dováží do Spojených arabských emirátů, Libye či Sýrie. Sklizeň ještě není u konce a už teď škody odhadují na 40 až 80%.  „Volala nám dokonce firma z Rakouska, která chtěla vykoupit jablka nebo si je zarezervovat. To se nám s tímto státem ještě nikdy nestalo. A bohužel jsme jim nemohli vyhovět“, okomentoval situaci Pavel Drga.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder