Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 2. 7. 2017

Státní veterinární správa poprvé informovala o historicky prvním výskytu afrického moru prasat u nás. Pro člověka nepředstavuje žádné velké nebezpečí.
Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 2. 7. 2017

Státní veterinární správa (SVS) před několika dny informovala o tom, že se v České republice poprvé vyskytl africký mor prasat. Jedná se o smrtelně přenosnou chorobu, kterou přenášejí volně žijící zvířata. Africký mor prasat se k nám pravděpodobně dostal z východu. Pro člověka nepředstavuje zdravotní riziko, ale pro divoká a hospodářská zvířata ano.


Referenční laboratoř Evropské unie pro africký mor prasat (Madrid, Španělsko) informovala ohledně prvních výsledků re-testování vzorků zaslaných ve středu z SVÚ Jihlava. Testy z těchto referenčních laboratořích ukázaly pozitivní nález. Prozatímní výsledky napovídají, že se jedná o shodný virus s ostatními izoláty „Evropského“ genotypu II viru AMP.

Státní veterinární ústav sídlící v Olomouc provedl testy na odebraných vzorků ze dvou zemědělských objektů Zemet Tečovice, které se nacházeli v zamořeném pásmu ze dne 28. 6. Odebraných třicet vzorků mělo negativní výsledky na přítomnost viru AMP.


Dne 29. 6. 2017 bylo nalezeno na Zlínském kraji v Lužkovicích uhynulé divoké sele. Výsledky vyšetřování ukázaly přítomnost viru afrického moru prasat. Pro tuto oblast již byla provedena mimořádná veterinární opatření, které v tuto chvíli zůstavají beze změny.

Africký mor prasat patří mezi vysoce nebezpečnou nákazu, jelikož se poměrně rychle šíří v populaci prasat a je vysoce nakažlivé. Navíc v současné době není vyvinuta účinná vakcína.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder