Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktuální informace SVS k ptačí chřipce

Aktuální informace Státní veterinární správy ke dni 29. 1. 2017
Aktuální informace SVS k ptačí chřipce

V České republice už má virus ptačí chřipky na svědomí desítky nakažených zvířat. Zdravotní stav u chovatelů drůbeže je Státní veterinární správou (SVS) pečlivě sledován. Jakmile se někde objeví ohnisko ptačí chřipky, je v co nejkratší době vyznačené pásmo uzavřené. V Česku je již jedenáct ohnisek ptačí chřipky.

Na farmě v Řitovízi u Blatné na Strakonicku bylo 26. ledna provedeno utracení 6500 kusů kachen. V komerčním chovu se vyskytly případy nákazy ptačí chřipky. O den dříve, tedy 25. ledna tohoto roku bylo vyhlášeno na tamní farmě nové ohnisko aviIární influenzy h5. Jedná se o první ohnisko v komerčním chovu. Chovatel kachen nahlásil v zemědělském objektu úhyn 160 kachen ze 24. na 25. ledna.

Veterináři také zjišťují, jak se mohla choroba do uzavřeného chovu dostat. V okolí zasažené farmy bylo vydáno nařízení na uzavření ochranného pásma s cílem zamezit šíření nákazy. V blízkosti farmy se nacházejí ještě dva reprodukční chovy kachen s celkovým počtem 3600, které jsou bedlivě sledovány. Z místa byly odebrány vzorky na aviární influenzu a výsledky byly negativní.

Dalším druhým místem, kde bylo vyhlášeno ohnisko se nachází v malochovu v obci Kadeřavec v okrese Turnov v Libereckém kraji.

V České republice je aktuálně hlášeno celkem 11 ohnisek ptačí chřipky. Podezřelé úhyny ptáků a drůbeže nebo při výskytu klinických příznaků nasvědčující podezření z nákazy, je potřeba informovat příslušnou krajskou veterinární správu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder