Aspartam jako potencionálně rakovinotvorná látka?
Aspartam se v potravinářství využívá třeba ke slazení žvýkaček či sycených limonád, včetně Coca-Coly light. Výrobci sladidel mají proti práci IARC výhrady. "IARC není orgánem pro bezpečnost potravin a její hodnocení aspartamu není vědecky komplexní a je do značné míry založeno na široce zdiskreditovaném výzkumu," prohlásila generální tajemnice Mezinárodní asociace výrobců sladidel Frances Huntová-Woodová.
Vyjádření IARC ovlivňuje veřejné mínění a může přispět k tlaku na výrobce (např. formou vynuceného přepracování receptur). Připomeňme třeba rok 2015 a herbicid glyfosát, který byl označen za „pravděpodobně rakovinotvorný“, a z toho plynoucí důsledky pro řadu firem.
IARC na základě doposud zveřejněných důkazů posuzuje, zda daná látka představuje potenciální nebezpečí. Závěry však neříkají, jaké množství výrobku či látky je pro člověka bezpečné zkonzumovat. Problematiku řeší také další expertní výbor WHO, který se zabývá potravinářskými přídatnými látkami (JECFA). Ten od roku 1981 uváděl, že aspartam je bezpečný v případě, že jeho spotřeba nepřekročí určité denní limity.
Svá finální stanoviska sdělí oba zmiňované orgány ve stejný den – 14. července 2023.