Téma Výzkum, studie
Články na IQSL.cz
Drobnohled nad fungováním hospodářské soutěže na trhu s nealkoholickými nápojiÚřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) svou pozornost zaměří na trh s nealkoholickými nápoji. Výstupy ze své činnosti očekává cca za rok.
Třetina jídla ze školních jídelen skončí v košiŠkolní jídelny v Praze vyhodí 31 % hmotnosti uvařených pokrmů. Mezi důvody jsou mj. neodhlášené obědy či skutečnost, že jen málo dětí konzumuje polévky. Tato data přináší průzkum uskutečněný organizacemi Zachraň jídlo a INESAN ve 4 jídelnách napříč metropolí. Výzkum spadá pod projekt Prague Food Waste zabývající se plýtváním jídla.
Z plastových lahví pro děti se do pití uvolňují škodlivinyZ plastových lahví na pití pro děti, jež lze používat opakovaně, se uvolňují nebezpečné chemické látky, zejména pokud je umyjete v myčce. To ukázal výzkum, který měl za úkol odhalit, které látky se do tekutiny dostávají. Ve více než polovině testovaných lahví šlo o škodlivé změkčovadlo di-isobutylftalát (DiBP).
Masné výrobky obohacené přídavkem hmyzích bílkovin vykazují lepší výživové hodnotyVědci z Mendelovy univerzity v Brně v rámci své výzkumné činnosti přidali cvrččí prášek do měkkého salámu a do klobás. Následně zjistili, že mají masné výrobky lepší výživové hodnoty. Prášek totiž obsahuje 60 % bílkovin v sušině, kdežto v čerstvém mase, jehož přirozenou součástí je i voda, se množství bílkovin pohybuje okolo 20 %.
Klesající tendence spotřeby vínaSpotřeba tichých vín u nás v loňském roce klesla o 8,4 %, ukázala data společnosti Consumer Panel GfK, jež v tiskové zprávě zveřejnil Svaz vinařů. Tato skutečnost koresponduje s celoevropským i celosvětovým trendem.
Prodej fairtraidového zboží rosteV roce 2022 se v České republice zvýšil prodej všech klíčových produktů nesoucí etickou certifikaci Fairtrade. Ta značí, že pěstitelé za ně dostali odpovídající odměnu a vznikly bez využívání dětské práce a ničení životního prostředí. Nejlépe si opětovně vedlo kakao, lehký nárůst zaznamenala také káva.
Stanovisko WHO ke sladidlu aspartamMezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) působící při Světové zdravotnické organizaci (WHO) označila sladidlo aspartam za potencionálně rakovinotvorné, nicméně pro objasnění jeho vlivu s ohledem na rakovinu u lidí jsou zapotřebí další vědecké výzkumy. Expertní výbor WHO zaměřující se na potravinářské přídatné látky (JECFA) současně rozhodl, že nedojde ke změně pravidel pro jeho bezpečnou spotřebu.
Aspartam jako potencionálně rakovinotvorná látka?Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), působící při Světové zdravotnické organizaci (WHO), podle zdrojů agentury Reuters v červenci nejspíše označí jedno z nejvíce používaných umělých sladidel, aspartam, za „potencionálně rakovinotvornou“ látku.
Hodnocení zdravotního rizika nitrosaminů v potravináchEvropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) se zabýval zdravotními riziky plynoucí z přítomnosti deseti nitrosaminů (N-nitrosaminů) v potravinách a došel k závěru, že vystavení evropských spotřebitelů nitrosaminům vyvolává zdravotní obavy.
Bublinky bez alkoholu si u nás získávají čím dál více příznivcůÚdaje International Wine & Spirits Report (IWSR) ukazují, že po celém světě roste obliba dealkoholizovaných vín. Česká republika se s ohledem na jejich spotřebu drží v první dvacítce. V roce 2021 se u nás vypilo přes 1 milion lahví šumivého vína bez alkoholu, v kategorii tichých (pozn. nešumivých) dealkoholizovaných vín je spotřeba zanedbatelná.
Změny chování zákazníků při nákupuInternetové možnosti ovlivňují chování zákazníků i v kamenných obchodech. Téměř 65 % z nich si už v průběhu jejich návštěvy vyhledává nižší cenu na mobilním telefonu, odhalil průzkum.
Letáky přitahují čím dál více pozornostiPrůzkum agentury Stem/Mark, největšího distributora akčních a slevových letáků v České republice, pro Českou distribuční odhalil, že tištěnou formu letáku občas prolistuje 72 % české populace a pro 30 % Čechů představuje pravidelný zdroj informací o nabídce prodejců.
Potravinový odpad očima spotřebitelůPrůzkumu postojů k potravinovému odpadu Centra pro výzkum veřejného mínění se v období od 14. července do 4. září letošního roku zúčastnilo 821 respondentů. Více jak čtyři pětiny dotázaných uvedlo, že se starají o to, aby při přípravě pokrmu využili ze surovin maximum.
Spotřeba přípravků na ochranu rostlin v České republice i nadále klesáV roce 2021 použili zemědělci o 2,76 % méně pesticidů na ochranu rostlin ve srovnání s rokem předchozím. Potvrdili tak dlouhodobý trend v tuzemském zemědělství.
Češi se stravují nejhůře v rámci celé EU, ukázal průzkumVelký srovnávací průzkum, jež iniciovala Evropská unie, se uskutečnil v celkem 11 evropských zemích. Výsledky ukazují, že Češi si v restauracích vybírají tučnější jídla mnohem častěji než lidé v ostatních evropských zemích.
Omezení chovů drůbeže v ČecháchNízké výkupní ceny vajec i kuřat neodpovídají vynaloženým vstupním nákladům a pro řadu zemědělců se tak byznys stává ztrátovým. Z tohoto důvodu letos téměř 52 % podniků plánuje chovy drůbeže omezit a 6 % se chystá skončit úplně. Tak hovoří výsledky průzkumu Agrární komory ČR a Českomoravské drůbežářské unie.
Většina Čechů by uvítala zálohování PET lahví a plechovekZ průzkumu agentury Ipsos vyplývá, jehož se zúčastnilo více než tisíc respondentů, že pro zálohování plechovek a plastových lahví by hlasovali čtyři z pěti Čechů.
Fakta z celoevropského šetření pravosti bylinek a kořeníZ hlediska zúčastněných zemí a počtu analýz se jedná o doposud největší průzkum. Jeho hlavním cílem bylo zjistit pravost kuchyňských bylin a koření, konkrétně u pepře, kmínu, kurkumy, šafránu, chilli papriky a oregana. Z šestice testovaných druhů dopadlo nejhůře oregano, kde jako podezřelých z falšování vyhodnotila laboratoř 48 % vzorků.
Oxid titaničitý nově nelze používat jako potravinářské aditivumEvropská komise zakázala užití oxidu titaničitého (E171) jako přídatné látky v potravinách.
Tržby restaurací ve vánočním čase oproti roku 2019 kleslyV období od 24. do 31. prosince 2021 klesly tržby restaurací v porovnání s „předkrizovým“ rokem 2019 v průměru o 9 %, ukázala analýza společnosti Storyous (pozn. dodavatel technologií a pokladních systémů). Návštěvnost se snížila cca o 26 %.
Jak si stojí kvalita versus cena při nákupu potravinPřestože hlavní kritériem při nákupu potravin zůstává kvalita, nejvyšší procentuální nárůst zaznamenal zájem o cenu. Alespoň tak hovoří výsledky průzkumu poradenské společnosti KPMG, který se konal v listopadu loňského roku a účastnilo se ho 1000 respondentů.
Chování českých spotřebitelů při nákupu potravinZ nedávného průzkumu agentury Nielsen Admosphere vyplynulo, že většina Čechů upřednostňuje české potraviny a nakupuje v supermarketech.
Ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,8 %Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) si připlatíme za pohonné hmoty, automobily či alkohol a tabák. Naopak levněji pořídíme potraviny.
Obaly a jejich neduhyVýsledky studie, do níž se zapojila také Česká republika, ukázaly, že ve většině testovaných obalů rychlého občerstvení i recyklovatelných tašek se vyskytují problematické perfluorované látky (PFAS), které mají mj. schopnost odpuzovat olej. Jejich přítomnost odhalila laboratoř u 32 ze 42 analyzovaných vzorků.
V žebříčku nejoblíbenějšího alkoholického nápoje v Čechách překvapivě vítězí vínoPivařská vášeň ustupuje do pozadí. Tak hovoří výsledky průzkumu agentury Focus, které ve své zprávě zveřejnil Vinařský fond. Víno totiž konzumuje 73 % dospělých, kdežto pivo „jen“ 65 %.
Češi řeší dvojí kvalitu potravin, ukazují výsledky průzkumuNejnovější průzkum společnosti KPMG ukazuje, že Čechům není dvojí kvalita potravin lhostejná. Jako problém ji označilo 77% z 1000 dotázaných! Zboží v zahraniční nakupuje nebo si nechává odtamtud dovézt zhruba každý sedmý člověk, přičemž skoro třetina lidí některé potraviny z důvodu horší jakosti ani nekupuje.
Letos začne platit zákaz užívání tří u nás nejběžnějších insekticidůEvropská unie na základě nových výsledků studií ukončí v průběhu roku 2020 povolení používání hned tří insekticidů. Řadí se mezi ně i chlorpyrifos, který v Čechách patří k nejvíce rozšířeným látkám na hubení hmyzu. Zemědělci namítají, že náhražky jsou méně účinné a chemie tím pádem bude potřeba větší množství.
Zálohování PET láhví se odsouváMinisterstvo životního prostředí (dále jen MŽP) opatření v podobě povinných záloh na PET lahve prozatím nechystá. Spokojí se s tříděním v podobě žlutých kontejnerů. Ekologové však namítají, že do budoucna nečinností v tomto směru Česká republika jen stěží splní nároky kladené Bruselem.
Češi chtějí kvalituČervnový průzkum veřejného mínění, jehož výsledky nyní zveřejnilo Sdružení českých spotřebitelů (dále jen SČS), jasně ukazuje, jak důležitá je pro naše občany kvalita. Celých 97 procent z nich si přeje, aby došlo ke zpřísnění parametrů kvality u prodávaných potravin a to i v případě, že by proto muselo dojít k omezení dovozu těch levných (pozn. s tímto tvrzením souhlasí 91 procent dotázaných).
Nečekaně efektivním nástrojem v boji s cukrovkou je správný jídelníčekStudie, kterou otiskl uznávaný vědecký časopis JAMA Internal Medicine, ukázala, že rostlinná strava je neobvykle účinnou prevencí vzniku závažného chronického onemocnění – cukrovky. Změnou jídelníčku lze riziko onemocnění diabetem II. typu snížit až o 53 procent.
Pít ano, z plastové lahve neDodržování pitného režimu, obzvláště pak v horkém letním období, by mělo stát vysoko v žebříčku denních aktivit. Pití z plastové lahve, která nějakou tu chvíli ležela na slunci, ovšem není dobrý nápad. Odborníci varují, že k čím většímu zahřátí plastových obalů na jídlo nebo pití dojde, tím větší množství toxinu se z nich do daného pokrmu, nápoje uvolní.
Výsledky testů dvojí kvality v rámci trhu Evropské unieEvropská komise provedla vlastní šetření, ve kterém se zabývala tzv. dvojí kvalitou potravin. Do testování bylo zahrnuto 128 potravinářských výrobků prodávaných v 19 zemích Evropské unie. Hodnoty se porovnávaly celkem na 1380 vzorcích.
Jak se v Čechách za 10 let změnily stravovací návyky zaměstnancůPodle velkého mezinárodního průzkumu stravovacích návyků programu FOOD se naše stravování za posledních deset let v mnohém změnilo. Lidé častěji obědvají, méně se přejídají a zajímají se o zdravější alternativy.
Více mléčných výrobků, méně ryb aneb jídelníček v loňském roceČeši v loňském roce jedli o 4,5 procenta více masa bez ryb, celkem na hlavu obyvatele připadlo 79,3 procenta. Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) zveřejnil na svých webových stránkách odhad o jídelníčku v českých domácnostech.