Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Bio vejce obsahovala DDT

Kontrole Státní veterinární správy se nevyhnou ani bio produkty. Při jedné z nich odhalila u producenta ekologických vajec na jihu Čech zbytkové množství jedovatého insekticidu DDT. Jeho používání je přitom od 70. let zakázáno.
Bio vejce obsahovala DDT

Vysvětlení, kde se toxický přípravek soužící k hubení škodlivého hmyzu v bio vejcích vzal, se nabídlo vzápětí. Na vině je zřejmě objekt, ve kterém jsou chovány slepice. „Jedná se o starou usedlost, mají ji zemědělci a bohužel asi v tom prostředí byl kdysi dávno sklad DDT. Situace se došetřuje,“ prohlásil ředitel krajské veterinární správy Jihočeského kraje František Kouba. Prodej vajec veterináři prozatím pozastavili a majitel slepic jim bude muset nalézt jiné místo pro chov.

Nebezpečí DDT spočívá v tom, že lidem může poškodit nervový systém a je-li jeho působení člověk vystaven delší dobu, přispívá ke vzniku rakoviny jater. U těhotných žen pak může způsobit poruchy ve vývoji plodu. Jeho používání proto v roce 1974 stát zakázal.

Letos se mimořádné kontrolní akce zaměřené na bioprodukty uskutečnily vůbec poprvé. „Zaměřili jsme se na mléčné výrobky, kterých bylo nejvíce, potom na maso, vejce, ryby a med,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Ze 144 testovaných vzorků nevyhověly pouze tři, včetně výše zmíněného případu DDT.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder