Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Boj o ceny. Zahraniční trhy jsou pro české zemědělce často obsazené

Souběh několika důvodů, jako je nízká výkupní cena mléka a vepřového pod výrobními náklady, zákaz vývozu potravin do Ruska a veliké sucho nehraje do karet českým zemědělcům.
Boj o ceny. Zahraniční trhy jsou pro české zemědělce často obsazené

Čeští zemědělci a producenti se také musejí neustále potýkat s byrokracií a novými pravidly vytvořené Společnou zemědělskou politikou EU. Letošní rok se pro české farmáře ponese v duchu opatrnosti.

Pro současné potřeby českého zemědělství a potravinářství je z dlouhodobého hlediska otázka konkurenceschopnosti. Ta je z velké části ovlivněna výši dotací, která probíhá jak z rozpočtu EU, tak z národního rozpočtu. K jejímu zajištění bude potřeba podporovat sektory, které jsou směrované na další rozvoj českého zemědělství a potravinářství. Zejména pak sektory s vysokou přidanou hodnotou a ekonomickým potenciálem dalšího růstu.

Předpokladem zemědělců je podpora exportu, který pomůže překonat případně vlivy stagnace na domácím trhu. Například kvůli loňskému zákazu dovozu do Ruska bylo na trhu nadbytek jablek. Prodejní cena jablek tak klesla pod výrobní náklady a ovocnářům se nevyplatil ani jejich sběr. Podobně na tom byly i mléčné výrobky. V celé EU vznikly výrazné nadzásoby, jejíž výsledkem je boj o trhy v EU i mimo ni.

V letošním roce podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy vstupuje agrární sektor na trh s horšími podmínkami ve srovnání s loňským. Návazností na to se vytvoří špatný dopad, který se podepíše do ekonomiky podniků. Světové trhy v roce 2015 zaznamenaly nižší poptávku, velké země měly nadbytečné a mají dostatečné zásoby a to vede k nižším cen zemědělských komodit, uvedl pro portál E15.cz Pýcha.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder