Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Budou PET lahve zálohované?

Podle směrnice Evropského parlamentu by do roku 2025 měly členské státy Evropské unie zajistit sběr 90% plastových lahví. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, by bylo zavedení systému vratných záloh. Průzkum agentury Ipsos ukázal, že vrátná záloha na PET lahve by motivovala 86 % obyvatel Česka, aby použité lahve doneslo zpět do obchodu.
Budou PET lahve zálohované?

Recyklace a celkové snížení vyprodukovaných plastů je v současné době velkým tématem. Češi v třídění odpadů v rámci Evropy opanují přední příčky. Podle informací společnosti EKO-KOM, která má na starost sběr a recyklaci na celém území České republiky, v roce 2017 třídilo odpad celých 73 % obyvatel. Ročně jsme vytřídili 47 kilogramů plastů, skla, papíru a nápojových kartonů na osobu.

Říjnový on-line průzkum agentury Ipsos, kterého se zúčastnilo tisíc respondentů, zjišťoval, jak by občany dokázala stimulovat vratná záloha na PET lahve. Výsledky ukazují, že celých 86 % by pak lahev zaneslo zpátky do obchodu. „Vracet použité lahve do obchodu jsou ochotnější lidé s vyšším vzděláním a příjmem, kteří jsou obecně více environmentálně uvědomělí,“ sdělil mluvčí agentury Tomáš Macků. Motivující finanční zálohou by pro 29 % bylo 5 Kč, pro 28 % 3Kč, více než 6 Kč by vyžadovalo 15 % lidí a 10 % by stačila 1 Kč.

První vlaštovku v této oblasti plánují Karlovarské minerální vody. „Na konci ledna představíme možnosti zavedení zálohového systému v podmínkách České republiky, které vzešly z rozsáhlých analýz současného stavu nakládání s nápojovými PET obaly, a to z pohledu ekonomického, environmentálního i sociologického,“ uvedl generální ředitel společnosti Alessandro Pasquale.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder