Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ceny potravin

Zákazníci už nějaký čas řeší drahotu potravin v tuzemských obchodech. Zastropování cen, po kterém sáhli např. naši slovenští sousedé, se však prozatím nechystá. Obchodníci nemají důvod, slevové akce drží hladinu cen relativně nízko.
Ceny potravin

„Ve slevách se v Česku aktuálně prodá přes 60 procent potravin. Zastropování cen přitom není nic jiného než dlouhodobá slevová akce na předem určenou část sortimentu. Považujeme za vhodnější slevy střídat, aby měli zákazníci bohatší výběr a nedocházelo ke zdražení těch potravin, jejichž ceny nejsou zastropované. Zároveň ale tyto zahraniční aktivity sledujeme a vyhodnocujeme jejich efektivitu, včetně zapojení dodavatelů, kteří také musí garantovat dobrovolné snížení cen,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Prouza mj. opakovaně vybízí ministra zemědělství Zdeňka Nekulu, aby se zasadil o nižší sazbu DPH na základní potraviny a prověřil tržní sílu dodavatelských řetězců. Podle jeho názoru jsou na našem trhu u řady potravin jeden či dva dodavatelé, kteří ovládají třetinu trhu a diktují si ceny. „Když nemáte možnost zakoupit mezi pěti šesti dodavateli, tak ti velcí dodavatelé toho samozřejmě zneužívají,“ prohlásil již v minulosti.

Nekula se již dříve vyjádřil, že zastropování cen není dobrá strategie. V Maďarsku tento krok vedl naopak ke zdražování potravin. Vláda prosazuje zdravé konkurenční prostředí a nechce ceny přikazovat.

Ceny potravin v České republice se meziročně zvýšily o 23,9 %, v lednu to bylo dokonce o 24,8 %. Celkově spotřebitelské ceny ve srovnání s loňským rokem stouply o 16,7, %, růst tak zpomalil z lednových 17,5 %. Není divu, že mnoho Čechů jezdí nakupovat do Polska, kde vláda zrušila DPH některých základních potravin. Další část pak jezdí za „kvalitou“ do Německa.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder