Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Český modrý mák nově patří mezi chráněná zeměpisná označení

Po pěti a půl letech se Český modrý mák dočkal zápisu mezi evropská chráněná zeměpisná označení (CHZO). Běžně trvá proces přiznání ochrany zhruba rok. Česká republika však musela opakovaně prokazovat, že se jedná o u nás běžně konzumovanou potravinu, nikoliv o farmaceutickou surovinu.
Český modrý mák nově patří mezi chráněná zeměpisná označení

Vzhledem ke skutečnosti, že se už více jak deset let snažíme zabránit nejrůznějším způsobům falšování máku, jedná se o velký úspěch, prohlásil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

„Hlavním smyslem CHZO je rozlišit od sebe dva typy komodit, i když mají stejné jméno. Mák, který se pěstuje zejména v západní Evropě, je mák technický. Cíleně se využívá pro farmaceutické účely a semeno se nesmí použít jako potravina. Naproti tomu Český modrý mák je zcela jiných kvalit. Je to ze své podstaty potravina, která má své místo nejen v Česku a na Slovensku, ale také v Bavorsku, Rakousku, Maďarsku a dalších státech, které spojuje slovanská historie,“ objasnil problematiku člen spolku Český modrý mák Vlastimil Mikšík z České zemědělské univerzity v Praze.

„Český modrý mák má mnoho unikátních charakteristik, kterými se odlišuje od máků farmaceutických. Senzorické vlastnosti jako jeho vzhled, chuť a vůně jsou navíc tak specifické, že je již nyní mák ceněným exportním artiklem. Proto je dobře, že nově získal CHZO, a byl tak z pohledu zahraničních obchodních partnerů postaven na stejnou roveň jako třeba italské sýry nebo francouzská vína, což s sebou přináší nejen zvýšenou ochranu před případným pančováním a falšováním, ale také zvyšuje jeho atraktivitu pro koncového spotřebitele,“ uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Název Český modrý mák se tak od nynějška nebude smět v rámci Evropské unie použít, nebude-li skutečně původem z Čech. Unikátní je také skutečnost, že se označení vztahuje na veškerý modrosemenný mák vyprodukovaný v České republice, tzn. že jeho původ není vázán na určitý region, jako je tomu např. u Olomouckých tvarůžků či Třeboňského kapra.

Dalším nástrojem ochrany pro Český modrý mák se má stát také limit na obsah opiových alkaloidů v máku. Vyjednávání s Evropskou komisí je v plném proudu a schválení mezní hodnoty se očekává ještě v průběhu letošního roku.

V Česku existuje přes 970 pěstitelů máku, cca 200 z nich patří do spolku Český modrý mák. Osevní plocha máku v loňském roce činila 1,6 % z celkových osevních ploch (40 255 hektarů), přičemž Český statistický úřad odhadoval (pozn. v září) výši sklizně za rok 2020 na 29 150 tun.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder