Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Čínské houby obsahují nedeklarované siřičitany

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila na trhu houbu SHI-TA-KE původem z Číny s nedeklarovaným siřičitanem.
Čínské houby obsahují nedeklarované siřičitany

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v rámci monitoringu cizorodých látek v potravinách našla v houbách SHI-TA-KE dovezených z Číny nedeklarované siřičitany. Vzorek byl inspektory odebrán v tržní síti Globusu. Předmětnou šarží potraviny je houba s českým názvem houževnatec jedlý, byla zabalena v padesátigramovém balení s označením F.W. Tandoori, původem z Číny a datem minimální trvanlivosti do 16. 2. 2018. Distributorem na tuzemský trh byla společnost F. W. TANDOORI, přičemž ji předmětnou potravinu dodala firma Kreyenhop & Kluge GmbH & Co. KG, Food & Non-Food Import z Německa.


Laboratorní rozbor prokázal u houby SHI-TA-KE přítomnost siřičitanů v koncentraci přes osmdesát miligramů na kilogram. Stejný obsah siřičitanů zůstal ve vzorku i po tepelné úpravě.

„Síření je jedním ze způsobů prodloužení trvanlivosti potraviny. Siřičitany jsou alergenní látka a výrobce je povinen uvést informaci o jejich přítomnosti na obal produktu v souladu s požadavky příslušných právních předpisů,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva v tiskové zprávě.

Na základě těchto skutečností byla prodejci inspektory nařízeno okamžité stažení z tržní sítě.
Celkem se v prodejné síti nacházelo 2400 balení této potraviny.

S kontrolovanou osobou bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty. SZPI zároveň vložila informaci do evropského systému rychlého varování RASFF.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder