Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Téma Nejakostní výrobky

Články na IQSL.cz

Jak si vedl burčák v roce 2023

Počet nevyhovujících vzorků burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu (ČZHM) v porovnání s předchozími třemi lety v prodejní sezóně 2023 mírně vzrostl, odhalily výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Přísnější pravidla na značení původu medu

Evropská unie (EU) se dohodla na přísnějších pravidlech při označování medu, marmelád a džusů. Podnětem se stalo zjištění, že bezmála polovina medů dovážených do EU je nejasného původu či nevalné kvality vzhledem k přidanému cukru. Nově proto na obalech budou muset být uvedeny konkrétní informace o zemi původu a podílu směsí ve výsledném produktu. Právní předpis začne platit, jakmile jej schválí Evropský parlament a jednotlivé členské státy.

V tržní síti byl k dostání římský kmín plný pesticidů

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při pravidelném monitoringu cizorodých látek v potravinách odhalila nevyhovující šarži římského kmínu. Laboratoř v ní potvrdila nadlimitní množství 11 pesticidních látek.

Z 21 hodnocených vzorků olivových olejů nevyhověly právním předpisům dvě třetiny

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) si v rámci tematických kontrol vzala na paškál jakost olivových olejů. I když Česká republika nepatří mezi produkční země tohoto druhu potraviny, kontrola proběhla dle standardů evropských právních předpisů.

Celníci odhalili převoz tuny závadného masa

Pracovníci Celní správy ČR na dálnici D8 u exitu na Doksany na Litoměřicku vytipovali ke kontrole červenou dodávku z dílny automobilky Mercedes Benz s českou registrační značkou. Uvnitř našli 1000 kg mraženého kachního masa přepravovaného v nevyhovujících teplotních podmínkách.

Výsledky kontrol doplňků stravy určených pro kloubní výživu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) podnikla akci zaměřenou na doplňky stravy pro kloubní výživu. Polovina odebraných vzorků klamala spotřebitele s ohledem na skutečné složení.

Nálož pesticidů ve 130 kg zelených čajů z Vietnamu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce na základě kontroly potravin z dovozu, která odhalila nadlimitní přítomnost až 6 pesticidních látek v jednotlivých vzorcích, zakázala 5 nevyhovujících šarží zelených čajů z Vietnamu o celkové hmotnosti 130 kg.

Klamavě značené tygří krevety v tržní síti

Státní veterinární správa (SVS) zjistila, že se na tuzemském trhu prodávaly tygří krevety s klamavým značením. Neodpovídala deklarovaná hmotnost ani obsah masa.

Převoz masa a párků v nevyhovujících teplotních podmínkách na Litoměřicku

Veterinární inspektoři z Ústeckého kraje při společné kontrolní akci s pracovníky Celního úřadu odhalili vozidlo převážející 233 kg chlazeného drůbežího masa s droby a 33 kg krůtích párků při nevyhovující teplotě.

Inspekce odhalila prodej falšovaného zahraničního vína

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala 4 šarže bílého vína ze Španělska, u nichž laboratoř zjistila falšování nepovoleným přídavkem syntetického aroma.

Inspekce odhalila nepravdivý údaj o obsahu masa u guláše v konzervě

Státní zemědělská a potravinářská inspekce informuje o zákazu šarže Maďarského guláše v konzervě, který nabízel ve svých prodejnách obchodní řetězec Lidl. Důvodem je o 12,2 % nižší obsah masa oproti deklaraci na obalu.

SAPA opět neprošla kontrolou s čistým štítem

Ve středu 9. listopadu 2022 se uskutečnila prozatím poslední kontrolní akce v areálu pražské tržnice SAPA. Tradičně probíhala v režii Státní veterinární správy (SVS) ve spolupráci s Policií ČR. Výsledkem je odhalení více než 700 kg nevyhovujících živočišných produktů v neregistrované provozovně.

Chilli papričky s mixem pesticidů

Pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce společně s Celním úřadem Praha – Ruzyně odhalili zásilku chilli papriček obsahujících nadlimitní množství hned 8 pesticidních látek, mj. silného insekticidu carbofuranu, jenž je pro své nežádoucí účinky od roku 2008 v Evropské unii zakázán.

Inspekce zakázala švestková povidla kvůli zavádějící informaci o obsahu ovoce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce uvalila zákaz na prodej jedné šarže švestkových povidel. Oproti deklaraci obsahují cca o třetinu nižší podíl ovocné složky.

Klamavý obsah masa u vepřové konzervy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce během kontroly jakosti potravin v tržní síti odhalila masnou konzervu z dovozu s nižším obsahem masa oproti deklaraci na obalu.

V tržní síti jste mohli zakoupit med obsahující antibiotika

Státní veterinární správa (SVS) skrze systém rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF získala informaci, že se na tuzemský trh dostal med slovenského dodavatele, v němž byla odhalena přítomnost antibiotika tysolinu.

Pozor, rozinky z dovozu obsahovaly nepovolenou látku

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila závadné rozinky v tržní síti.

Kalamáry s nadlimitním obsahem těžkého kovu

Státní veterinární správa (SVS) prostřednictvím systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF zjistila, že mražené kalamáry španělského zpracovatele (původem ovšem z Falklandských ostrovů) obsahují zvýšené množství kadmia. Na tuzemský trh dorazilo zhruba 1,7 tuny nevyhovující šarže.

Několikanásobně překročený limit pesticidů ve více než tuně rýže basmati

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) informuje o nálezu nevyhovující potraviny v tržní síti.

Inspekce objevila falšovanou mozzarellu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v prodejnách obchodního řetězce Tesco Stores ČR a.s. falšovanou mozzarellu z dovozu.

U dvou různých druhů šunky zjistila inspekce falšování

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila v tržní síti dvě šarže šunky z dovozu, jež informací na obalu klamaly spotřebitele ohledně obsahu masa.

Na internetu jste mohli zakoupit falšovanou vanilku

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) informovala o svém zjištění, kdy v údajně přírodní mleté vanilce laboratoř odhalila syntetický ethylvanilin.

Přes 80 kg závadných potravin živočišného původu zlikvidovali inspektoři v areálu tržnice SAPA

Státní veterinární správa ve spolupráci s pracovníky Policie ČR při kontrole areálu pražské tržnice SAPA zajistila více než 80 kg potravin neznámého původu.

V Tescu byly k dostání šizené kuřecí párky z Polska

Potravinářská inspekce v prodejně obchodního řetězce Tesco ve Frýdku-Místku objevila další masný výrobek polského původu, který klamal informací o obsahu masa.

Na Moravě nařídila inspekce likvidaci falešného vína

Při kontrole provozovny v Dolních Bojanovicích v okrese Hodonín inspektoři na základě laboratorních testů odhalili víno s přídavkem vody 84%. Zároveň byl tento vzorek uměle přislazen.

Masové konzervy od polského výrobce Pamapol opětovně klamaly v podílu obsaženého masa, jež byl deklarován na etiketě

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila další případ falšování mimořádného rozsahu. Tentokráte kontrolovala masové konzervy, které v letákové akci v měsíci dubnu nabízel obchodní řetězec Lidl. Jednalo se o stejného výrobce Pamapol S.A. z Polska, u kterého podobný přečin objevila v březnu letošního roku při inspekci v prodejnách Penny.

Inspekce odhalila až o pětinu nižší podíl masa v masových konzervách prodávaných v obchodním řetězci Penny Market

V březnu nabízel Penny Market na svých prodejnách jako akční zboží masové konzervy z Polska. Při jejich kontrole Státní potravinářská a zemědělská inspekce zjistila, že obsah masa deklarovaný na obale rozhodně neodpovídá skutečnosti.

Mimořádná kontrolní akce „Vejce 2018“

V období před Velikonocemi se každoročně zaměřuje Státní veterinární správa na nezávadnost a správné značení vajec. Letos je akce pod názvem „Vejce 2018“ zacílena zejména na kontrolu čerstvých vajec označovaných jakostní třídou A určených pro maloobchodní prodej a barvených vajec, které se objevují na českém trhu. Výsledky budou k dispozici po Velikonocích.

Přes 31 tun nelegálního medu odhalila inspekce ve skladech na Olomoucku

Přes 31 tun nelegálního medu odhalila inspekce ve skladech na Olomoucku Státní a zemědělská inspekce provedla mimořádnou kontrolu ve skladu v areálu bývalého zemědělského družstva na Olomoucku a podařilo se jí zajistit celkem 31 449 kg medu opatřeného etiketami výrobce Včelpo spol. s.r.o., včetně šarží ve kterých bylo v minulosti laboratorními testy objeveno zbytkové množství antibiotik.

Analýza filet z aljašské tresty odhalila o dvě třetiny nižší obsah masa, než deklarovala etiketa

Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla testování výrobku „Aljašská treska – filé, mražená, glazurace 35%“, který na český trh z Číny dováží společnost MISIEK Krzysztof Misiolek z Vysoké (okres Bruntál). Výsledky doložily falšování v nevídaném rozsahu.

Uzeniny prodávané na farmářském trhu porušovaly hned několik hygienických předpisů

Státní veterinární správa provedla kontrolu na farmářském trhu v Benátkách nad Jizerou (Středočeský kraj). U stánku s uzenářskými výrobky shledala několik závažných pochybení.

Stažení výrobku LUNCH MEAT Ma Ling

Státní zemědělská a potravinářská inspekce přikázala stáhnout z prodeje potrav Vepřový lunch.

SZPI objevila na trhu falšované rybí prsty

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila britské prodejně specializující se na mražené zboží, aby neprodleně stáhla z tržní sítě nevyhovující potravinu Birds Eye Křupavé rybí prsty.

Vitamínový nápoj bez vitamínů

Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila při dalších ze svých kontrol klamavě označenou potravinu bez vitamínů.

Na trhu jsou k dostání stále falšované medy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce opět po nějaké době provedla mimořádnou kontrolu medů.

SVS vrátila zásilku kebabu z Německa

Státní veterinární správa zadržela dvě zásilky s polotovary pro přípravu kebabu kvůli obsahu nepovolených látek.

Nepovolené použití glutamátu sodného

Veterináři z Krajské veterinární správy Státní veterinární správy ze Středočeského kraje objevili používání nepovolené přídatné látky do masného polotovaru.

Falšovaná ryba s velkým obsahem vody

Potravinářská inspekce objevila na tuzemském trhu falšovanou tilápii nilskou původem z Číny.

Mléčné výrobky z dovozu klamavě značené

Obchodní řetěze prodával mléčné výrobky z dovozu, které byly klamavě značené.

Čínské houby obsahují nedeklarované siřičitany

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila na trhu houbu SHI-TA-KE původem z Číny s nedeklarovaným siřičitanem.

Inspekce zveřejnila výsledky kontrol burčáku

Letošní kontrola Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí ukázala po shlédnutí vzorků burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu jako relativně dobrou sezónu, ve srovnání s předchozím rokem.

Téměř polovina kakaa chyběla v rozpustném nápoji MalCao

Inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce objevili v tržní síti falšovanou potravinu MalCao rozpustný kakaový.

Kandované ovoce s obsahem neuvedených aditiv

Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila v kandovaném ovoci tři přídatné látky, které výrobci neuvedli na obal výrobku.

Pražská restaurace nabízela klamavé výrobky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila klamání spotřebitele. Jídlo prodávané pražskou společností „Restaurace Kebab Atlas Montes“nabízelo v internetovém obchodě menší podíl vepřového masa.

Falšovaný slunečnicový olej musí být stažen z trhu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila na pultech v řetězci Ahold falšovaný slunečnicový olej.

Falšované klobásy a sýry musí řetězec stáhnout z trhu

Při svých pravidelných kontrolách nyní Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila v jednom z obchodních řetězců společnosti Lidl falšované masné a mléčné výrobky.

Mléčné výrobky z dovozu klamou opakovaně spotřebitele

Na základě velkého počtu zjištění falšovaných mléčných výrobků z dovozu se Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zaměřila na jejich intenzivní kontrolu.

Inspektoři objevili dva falšované výrobky ve dvou řetězcích

Výsledkem četných kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce je nyní falšovaná Mozzarella Galbani prodávaná v řetězcích Albert a sýr Cheesy Singles with Cheddar zakoupený v síti Billa.

IKEA stahuje z trhu šest čokoládových výrobků

IKEA informuje zákazníky, že stahuje z prodeje šest čokoládových výrobků. Na obalu nebyly vyznačeny alergeny. Výrobky obsahují lískové oříšky a mandle a nejsou tak vhodné pro citlivé nebo osoby trpící alergií na tyto suroviny.

Další falšované mléčné výrobky z dovozu

Na nedostatečné množství sušiny a jogurty s českou vlaječkou, ale vyrobené v Německu narazila při svých kontrolách zaměřených na mléčný segment Státní zemědělská potravinářská inspekce (SZPI).

Falšování sýru Veterinární správa tvrdě ztrestala pokutou 2,5 milionu korun

Společnost Kovář plus z Podolí na Uherskohradišťsku dostala od Státní veterinární správy (SVS) rekordní pokutu 2,5 milionu korun.

Na český trh se dostaly tuny vepřového od neregistrovaného výrobce z Británie

Celkem 20 tun vepřového kolene se dostalo na český trh v průběhu roku od britského výrobce, který však nebyl ve Velké Británii registrován a schválen. V důsledku toho musí být maso vráceno, jelikož může být potenciálně nebezpečné.

Inspekce odhalila další falšované masné výrobky z dovozu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při svých posledních kontrolách odhalila v další falšované masné výrobky v obchodech s potravinami.

Mražené mořské ryby obsahovaly menší podíl masa

Po aférách s falšovaným masem u masných výrobků Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) hlásí zvýšený výskyt náhrady masa vodou u mražených rybích produktů především z dovozu.

Další masné výrobky s menším obsahem masa v řádu desítek procent

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pokračuje ohledně obsahu masa s kontrolami masných výrobků na trhu. V dalších dvou masných výrobcích byl výrazně nižší podíl masa, než bylo uvedeno na obalu. Jedná se o dovozové potraviny z Německa a Polska.

Kaufland prodával drůbeží mortadellu s menším podílem masa

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ke konci týdne odebrala vzorky z drůbežího salámu, která po analýze obsahoval falšované maso.

Falšovaný med, ředěné víno. Šizených potravin neubývá

Webový server Potraviny na pranýři v loňském roce zveřejnil celkem 653 nevyhovujících potravin. Za předloňský rok 2014 to bylo o 62 případů méně. Kontrola z České zemědělské a potravinářské inspekce nejčastěji při kontrolách narážela na víno, které nesplňovalo dané podmínky. Na druhém místě se mezi nevyhovujícími potravinami objevují masné výrobky.

Šumivé víno? Není šampus jako šampus

Tři čtvrtiny Čechů nakupuje šumivé víno k poslednímu roku Silvestru, další produkce šumivých nápojů se prodává během roku k různým slavnostním příležitostem. Nakupující by se měl mít na pozoru, jelikož ne všechny sekty, které mohou být zaměnitelné jsou vyrobeny z vína.

Externí zdroje

15.5.2017Potravinářská inspekce zjistila falšované rybí prsty11.5.2017SVS zakázala prodej polotovarů pro přípravu kebabu13.4.2017SZPI prokázala u dalších bubble tea „bez chemických barviv“ přítomnost barviva tartrazin a allura červeň2.3.2017Potravinářská inspekce varuje spotřebitele před klamavými obchodními praktikami v rámci tzv. direct marketingu28.2.2017Nepovolené použití glutamátu sodného v masném polotovaru9.2.2017Potravinářská inspekce zjistila na trhu houby z Číny s nedeklarovanými siřičitany15.12.2016V rozpustném nápoji MalCao chyběla téměř polovina kakaa12.12.2016Burčáková sezóna 2016: klamavé značení a přídavek vody8.12.2016Kandované ovoce obsahovalo neuvedené přídatné látky25.11.2016Lidl nabízel falšovanou mortadelu z Německa19.10.2016Pražská restaurace nabízela falšované pokrmy přes internetový portál9.9.2016Doplňku stravy Tercon Skin Care chybí přes 98% slibované dávky vitamínu B231.8.2016Falšované masné a mléčné výrobky z dovozu stále v tržní síti5.8.2016Intenzívní kontroly SZPI dále zjišťují v obchodní síti falšované mléčné výrobky z dovozu18.7.2016Falšované mléčné výrobky z dovozu v obchodních řetězcích v ČR8.7.2016Penny Market prodával dovozovou klobásu s nižším obsahem masa30.6.2016SZPI zjistila další falšované masné a mléčné výrobky ze zahraničí29.6.2016Koktejlová směs HERBALIFE klamala o obsahu vitamínu D28.6.2016SVS uložila za prodej více než 100 tun falešného sýra rekordní pokutu24.6.2016Na český trh se dostalo přes 20 tun vepřového kolene od neregistrovaného britského výrobce22.6.2016SVS vrátila do Polska přes 160 000 ks vajec kvůli závadám ve značení17.6.2016Zahraniční sýr a šunka obsahovaly více soli, než uváděl výrobce9.6.2016SVS nařídila vrátit zpět do Polska více než osm tun kuřecího kebabu7.6.2016Makro stahuje další falšované aljašské tresky6.6.2016SZPI zjistila v obchodních řetězcích další falšované masné výrobky z dovozu31.5.2016Falšovanému džemu chyběla třetina ovoce, řetězec Norma jej musí stáhnout26.5.2016Sýr Bluedino v síti Lidl klamal ohledně obsahu mléčného tuku23.5.2016SZPI zjistila 26 tun brambor s klamavě označenou odrůdou z Německa19.5.2016Inspekce zjistila další šarže falšovaných mražených mořských ryb18.5.2016SZPI zjistila masné výrobky ze zahraničí s falšovaným obsahem masa v řádu desítek procent17.5.2016SZPI zjistila mozzarellu Zott s nevyhovujícím obsahem tuku a sušiny13.5.2016SZPI v Kauflandu zjistila německou mortadelu s falšovaným obsahem masa12.5.2016Analýza DNA prokázala nepravdivé označení odrůdy česneku6.5.2016SZPI upozorňuje spotřebitele na „nealkoholické pivo“ s alkoholem25.4.2016Nedeklarovaná mléčná bílkovina v cukrovinkách z Dánska a Polska18.3.2016SZPI nařídila stáhnout falšovaného mraženého pangase s 50% masa19.2.2016SVS nařídila stáhnout z trhu 16,5 tuny náhražky sýra neznámého původu1.2.2016Jak se bránit proti nevyhovujícím výrobkům v obchodní síti?23.12.2015Letošní burčáková sezóna přinesla méně falšovaných vzorků23.12.2015Letošní burčáková sezóna přinesla méně falšovaných vzorků27.11.2015Kontrola jakosti másla prokázala zvýšený obsah vody u dvou zahraničních výrobků19.11.2015Spuštění elektronického nástroje pro boj s falšovanými potravinami17.11.2015Olivové oleje jako často falšované potraviny1.11.20155 faktů o falšování potravin
Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder