Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Další potravina musí pryč z trhu kvůli obsahu etylenoxidu

Skrze Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) získala Státní veterinární správa (SVS) informaci o obsahu nepovoleného pesticidu etylenoxidu v produktu, jež jste mohli zakoupit v různých tuzemských prodejnách. Tentokrát jde o konzervy s filetami ze sleďů.
Další potravina musí pryč z trhu kvůli obsahu etylenoxidu

Na základě výše zmíněného nařídila SVS stažení výrobku Filety ze sleďů v tomatové omáčce, rybí konzerva o hmotnosti 170 g polského výrobce Thai Union Poland Sp. z.o.o. Konkrétně se jedná o šarže s následujícími daty minimální trvanlivosti: 19. 6. 20203, 21. 6. 2023, 21. 9. 2023, 9. 3. 2024 a 25. 5. 2024.

Do České republiky doputovalo více než 14 600 kusů závadných konzerv (pozn. příjemcem zásilky byla společnost Orkla Foods Česko a Slovensko a.s.), nicméně do prodeje se dostalo necelých 2 500 z nich. Zbytek se podařilo zachytit ve skladech. Z došetření případu vyplynulo, že u koncového zákazníka ve finále skončilo bezmála 17 % z celkového množství.

Jak jsme upozorňovali dříve – etylenoxid patří k velmi reaktivním plynným látkám s mutagenními a karcinogenními účinky. Využívá se k ošetření některých rostlinných komodit, avšak v Evropské unii není povolen. Do potraviny vnikl při výrobě, kdy výrobce použil směs aditiv, jež obsahovala etylenoxidem kontaminovanou nevyhovují přídatnou látku karubin (E 410).

Pokud danou potravinu máte doma, neměli byste ji konzumovat. Vrátit ji lze v místě nákupu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder