Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Dvojí kvalitu potravin potvrzují i výsledky časopisu dTest

Dvojí kvalitu potravin potvrzují i výsledky časopisu dTest O dvojí kvalitě potravin se hovoří již delší dobu. Nejnovější závěry testování různých nejlevnějších výrobků, které provedl časopis dTest, ji potvrzují. Srovnání proběhlo mezi Českou republikou (Kaufland) a jejími sousedy – Německem (Kaufland), Polskem (Biedronka), Slovenskem (Kaufland) a Rakouskem (Spar).
Dvojí kvalitu potravin potvrzují i výsledky časopisu dTest

Pro testování bylo vybráno několik položek např. toastový chléb, sardinky v oleji, tuňák v oleji, vaječné těstoviny, ovocné přesnídávky, dětské příkrm či citronové limonády. Nejlevnější potraviny byly vybírány bez ohledu na značku a pořadí se určovalo dle údajů uvedených na obale. Sledovalo se množství a kvalita hlavních složek, použití vybraných konzervantů, barviv a také obsah cukru a soli. Položky zakoupené v Česku se při porovnání kvality několikrát umístily na posledním místě. Konkrétně se jednalo o konzervovaného tuňáka v oleji (na jehož výrobu byla využita drť, kdežto u sousedů filety), vaječné těstoviny (pro nejnižší obsah žloutku), ovocnou přesnídávku pro děti (se zbytečným množství cukru a naopak nedostatkem ovoce) a papírové kapesníky (mající oproti těm prodávaných ve zbylých zemích nejméně vrstev). Jediným českým výrobkem, který si v souboji pěti států odnesl vítězství, se stala citronová limonáda, jež jako jediná neobsahovala náhradní sladidla.

 Šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová závěrem shrnuje: „I nejlevnější položky nakoupené v Německu a Rakousku mají kvalitní složení. Naproti tomu obdobné výrobky koupené v Česku, na Slovensku a v Polsku mají problémy s přítomností nadbytečných přídatných látek a s nižším obsahem nebo kvalitou hlavních surovin. Opět se potvrdilo, že za Německem zaostáváme v ceně i kvalitě zboží. Důvodů bude zřejmě několik, svou roli mohou hrát rozdíly v legislativě, úrovni trhu a citlivosti zákazníků na kvalitu.“

Nad rámec nejlevnějších výrobků porovnali redaktoři dTestu také klasickou Coca-Colu, paprikové chipsy značky Lay´s a tuňáka Rio Mare. Zde vyšlo najevo, že Coca-Cola směřující na český a slovenský trh je slazena fruktózo-glukózovým sirupem, stejně jako je tomu u amerického originálu. Limonády ze zbylých států obsahovaly cukr. Paprikové chipsy Lay´s z Německa jsou bez glutamátu a smaží se na slunečnicovém oleji, ty určené pro Českou republiku a Polsko je obsahují a smaží se na směsi slunečnicového a palmového oleje. Tuňák Rio Mare dopadl obdobně jako nejlevnější rybí konzervy.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder