Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Hrozí nebezpečí zavlečení nákazy afrického moru prasat do Čech?

Státní veterinární správa (dále jen SVS) informuje o skutečnosti, že u našich sousedů v Polsku došlo k rapidnímu postupu afrického moru prasat (dále jen AMP). Polské dozorové orgány identifikovali nové ohnisko nákazy v okrese Wschowa – tj. 80 km od hranic s Německem, 120 km od hranice s Českou republikou.
Hrozí nebezpečí zavlečení nákazy afrického moru prasat do Čech?

AMP je přenosný pouze mezi prasaty (domácími i divokými). Avšak jeho riziko spočívá především ve vážných ekonomických dopadech právě v chovech. Momentálně jsou hlášeny pozitivní případy na Ukrajině, v Srbku a v rámci Evropské unie v Belgii, Bulharsku, Estonsku, Itálii (resp. Sardinii), Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku.

Česká republika je prvním a zatím jediným státem, kterému se podařilo vymýtit nákazu a šíření viru AMP na svém území. Status „země bez AMP“ dokázala získat zpět letos v květnu. Doposud však v celé zemi platí mimořádná veterinární opatření, např. zákaz přikrmování a omezení vnadění prasat divokých, jejich celoroční intenzivní odlov či zákaz používat v chovech prasat seno a slámu pocházející ze zemí s výskytem AMP.

Na konci minulého týdne přišla od polské veterinární služby zpráva systémem ADNS (evropský systém hlášení nákaz) o výskytu AMP u uhynulého divočáka v katastru obce Slawa, okres Wschowa (Lubušské vojvodství). Označené naleziště je vzdáleno cca 360 km od nejbližšího pozitivního případu AMP u prasete divokého a 300 km od nejbližšího ohniska AMP u chovu domácích prasat. Příčina přenosu do takovéto vzdálenosti ani epidemiologická souvislost s ostatními případy AMP nebyly prozatím odhaleny.

Díky „novinkám“ z Polska je teď možnost opětovného zavlečení nákazy k nám výrazně vyšší. SVS proto mimo jiné zdůrazňuje nezbytnost řídit se podle zásad biologické bezpečnosti v chovech prasat domácích a při obchodování s vepřovými produkty a zvěřinou. „S ohledem na zkušenosti, které s africkým morem prasat máme, důsledně kontrolujeme dovozy ze všech zemí. Bohužel rizikové je chování některých turistů nebo například řidičů kamionů, kteří mohou odhodit kus jídla u silnice, a nemoc se tak může dostat stovky kilometrů daleko od nejbližšího ohniska. V tuto chvíli neexistuje vakcína proti nemoci, musíme tedy co nejvíce dodržovat veškerá preventivní opatření,“ shrnul situaci ministr zemědělství Miroslav Toman. „Riziko představuje také maso a masné výrobky z vepřového masa z domácích porážek a z neznámých zdrojů, to samé platí také pro maso z neprohlédnutých

prasat divokých a výrobky z něj,“ varuje ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder