Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Igelitky musí skončit, už nebudou zdarma

Evropská komise chce novelou zakázat používání plastových tašek, které jsou podávány v obchodech zdarma. Od roku 2018 budeme zřejmě za igelitové tašky platit i v obchodech s oblečením či obuví.
Igelitky musí skončit, už nebudou zdarma

Spotřeba plastových tašek, které jsou zákazníkům rozdávány v obchodech v posledních letech klesá. Evropská unie od roku 2018 zřejmě novelou zákona o obalech zcela zakáže používání igelitových tašek podávaných zdarma.


Zatímco v EU je průměrná spotřeba 198 igelitových tašek na obyvatele, v České republice se odhadem spotřebuje přibližně 300 kusů igelitových tašek na obyvatele za rok. Na Slovensku je to ještě o 100 kusů více.

Nařízením o zákazu obchodníkům používat igelitové sáčky zdarma chce Evropská unie snížit počet po celé Evropě na 90 tašek na osobu za rok. Výjimka by platila pouze pro malé mikrosáčky (tloušťka 15 mikronů) určené na balení potravin, jako je zelenina či pečivo.

Česká republika musí novelu přijmout nejpozději do konce listopadu 2016 s nabitím účinnosti od 1.1.2018, v opačném případě by hrozila pokuta ve výši 54 milionu korun. Obchodníci budou mít dostatek času se na chystanou změnu připravit.

Evropská unie si tímto opatřením slibuje roční pokles spotřeby do roku 2019 na 90 tašek a do roku 2025 na pouhých 40 kusů na osobu za rok.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder