Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspekce nevpustila do oběhu čaj z Číny, obsahoval nadlimitní množství pesticidů

Státní zemědělské a potravinářské inspekci společně s Celním úřadem Praha – Ruzyně se podařilo zajistit zásilku zeleného čaje z Číny. Laboratorní rozbor u něj odhalil mnohonásobně překročené limity hned dvou různých typů pesticidů.
Inspekce nevpustila do oběhu čaj z Číny, obsahoval nadlimitní množství pesticidů

Vzorky čaje Green tea „cui ming“ GT001, jehož dodavatelem je společnost Daoan Consulting z Číny a dovozcem do České republiky je firma ORIENTAL.cz, s.r.o., odebrali inspektoři v celním prostoru letiště. Analýza pak prokázala 26x překročenou maximální povolenou koncentraci pesticidu acetamiprid a dokonce 110x u pesticidu tolfenpyrad. Naměřená hodnota acetamipridu činila 1,3 miligramů na kilogram, přičemž zákonný limit činí 0,05 miligramů na kilogram. U tolfenpyradu bylo zjištěno množství 1,1 miligramu na kilogram a maximální povolené množství je 0,01 miligramů na kilogram.

Díky výše zmíněným skutečnostem se potravinářská inspekce rozhodla nevpustit zásilku do vnitřního trhu Evropské unie, aby tak zabránila případnému ohrožení zdraví spotřebitelů. Likvidaci závadné potraviny zaplatí dovozce.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder