Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspekce v Praze odhalila nelegální výrobnu mungo klíčků

Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve spolupráci s Policií ČR provedla kontrolní akci, při níž se jí podařilo v nelegálním potravinářském podniku zajistit téměř 437 kg závadných mungo klíčků a fazolek. Další pěstování a výrobu potraviny „mungo klíčky“ v daném prostoru okamžitě zakázala.
Inspekce v Praze odhalila nelegální výrobnu mungo klíčků

Kontrolovaná osoba Tuan Anh Pham se na pražské adrese dopouštěl nelegálního pěstování a výroby mungo klíčků a fazolek v prostorách rodinného domu a z části také v dopravním prostředku. Svou činnosti nenahlásil Státní zemědělské a potravinářské inspekci a nepožádal o schválení provozu, jak vyžaduje platná legislativa.

Výrobna této komodity musí projít přísnou kontrolou a splnit řadu požadavků v oblasti specifických mikrobiologických kritérií. U klíčků totiž snadno dochází ke kontaminaci bakteriemi (např. Escherichia coli produkující shigatoxiny) a s tím souvisí i nemalé riziko zdravotních problémů pro spotřebitele. Příkladem může být závažná střevní epidemie, která se v roce 2011 odehrála v sousedním Německu. Tam se klíčky s nebezpečnými bakteriemi dostaly do oběhu a zavinily smrt celkem 50 osob.

Provozovatel byl nucen zlikvidovat celkem 504 kusů 150 g balení klíčků vlastní výroby, 23 kusů balení po 5 kg od výrobce neznámého původu a 41 nádob s naklíčenými mungo fazolkami, z nichž v každé se nacházelo cca 6 kg. Dohromady šlo téměř o 437 kg rizikových potravin. V nejbližší době s ním bude zahájeno správní řízení o uložení sankce.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder