Jak se orientovat v etiketách masa
Pro ochranu spotřebitele jako jeden z předmětů právní regulace se musejí na obal potraviny povinně uvádět určité údaje. Tato povinnost je daná právním řádem a vztahuje se na všechny obaly, kdy pro určitý druh zboží je vymezeno speciálně.
Před dvěma roky začalo platit unijní nařízení, které přikazuje na obalu nebo cedulek u prodejních pultů uvádět údaje, kde bylo zvíře chováno, v jaké zemi bylo poraženo a kde bylo maso zpracováno. Pakliže bylo zvíře narozeno, chováno a poraženo v jedné zemi, může se tato informace sepsat souhrnně (např. původ: Česká republika). Povinnost se týká jak čerstvého, chlazeného masa, tak mraženého.
Nesmí zde chybět také datum minimální spotřeby, kód šarže, údaj o hmotnosti uváděný buď v gramech nebo kilech a jméno nebo obchodní název podniku. Dobrovolně zde může být uvedeno, zda se jedná o výrobce, prodejce či distributora.
Pakliže to vyžaduje charakter potraviny, musí se dále uvádět podmínky skladování.
Kód v oválku s příslušným číselným kódem označující konkrétní firmu, je informací o schváleném podniku, ve kterém došlo k poslední hygienicky podstatné manipulaci s potravinou, o zemi původu tedy nic neříká. Označení CZ tudíž může nést jakékoli dovozové maso, které bylo v Česku pouze zabaleno. Rozhodující je v tomto případě sídlo firmy, která maso zpracovalo.
Označování zemi původu je ze zákona povinné pro vepřové, drůbeží, hovězí, kozí a skopové. Drůbeží maso se ještě navíc zařazuje do třídy jakosti, konkrétně A a B.
Jestliže je na obalu výrobku uvedeno, že se jedná o polotovar, znamená to, že se jsou do výrobku přidány ještě další suroviny, jako například voda či přídatné látky.
Na obalu také můžete najít cenu za jednotku nebo čárový kód, tyto informace však nejsou povinné.