Jak si stojí kvalita versus cena při nákupu potravin
"V minulém šetření v roce 2019 nám podíl těch, kteří upřednostňují při výběru cenu, klesl podruhé pod 30 procent. Tentokráte ale opět vystoupil na 34 procent, což představuje návrat do roku 2013. Důvodem je pravděpodobně ekonomická nejistota spojená s koronavirem a nově i vysokou inflací. Pokud tato nejistota nepoleví, trend vzrůstajícího důrazu na cenu nejspíš ještě posílí," vypověděla partnerka KPMG Martina Štegová.
V současné době vlivem zdražování zaplatí každý jedenáctý spotřebitel za potraviny měsíčně více než 4000 Kč. V rozmezí 3000 až 4000 Kč se pohybuje útrata cca 20 % obyvatelstva a pod 2000 Kč se dostane 32,5 % Čechů. "Výdaje za potraviny rostou skokově. V roce 2013 převyšovaly 3000 Kč za měsíc jen u šesti procent lidí. V roce 2019 stoupl podíl této skupiny na 16 procent a loni na 29 procent. Zároveň s tím samozřejmě klesá podíl těch, kteří se vejdou do 2000 Kč," uvedla Štegová.
Data, která se podařilo shromáždit, ukazují, že pro zákazníky je stále nejdůležitější kvalita potravin. Tu upřednostňuje 44 % dotázaných. Nicméně oproti dřívějším číslům se jedná pouze o jediný procentní bod k dobru.
Nutno podotknout, že kvalitu a lokálnost potravin se snaží formou nejrůznějších dotovaných programů podpořit také ministerstvo zemědělství. Zemi původu potravin však dle průzkumu za nejvýznamnější ukazatel považují pouhá 4 % našich občanů.