Kde hledat reformulované potraviny a nápoje
Reformulované potraviny či nápoje mají např. snížený obsah energie či jiné složky, jejichž nadměrná konzumace (pozn. ve spojení s nedostatkem fyzických aktivit) může vést k nadváze nebo dokonce k obezitě. Z druhé strany může reformulace také značit vylepšení nutričního složení produktů formou přidání nebo navýšení zdraví prospěšných látek jako jsou bílkoviny, vláknina, vitaminy aj. Vždy však musí zůstat zachována kvalita a bezpečnost potraviny.
Jednorázové rapidní snížení třeba soli, cukru či tuku v receptuře se může negativně odrazit v chuti výrobku, proto výrobci některé úpravy receptur provádí postupně, aby změna senzorických vlastností byla pro spotřebitele přijatelná. Současná evropská legislativa umožňuje informovat o změně obsahu živin až při dosažení 30 %, proto leckdy tento pozitivní progres na obalech nenajdete. Může vám však napovědět následující:
1, některé ze schválených výživových tvrzení, které říká, že potravina má určité přednosti s ohledem na obsah energie nebo některé živiny viz „se sníženým obsahem energie“, „bez cukru“, „se sníženým obsahem soli“ atp.;
2, navést vás může také zdravotní tvrzení, které říká, že potravina disponuje díky obsahu určité látky zdravotní předností jako třeba „hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání“, „beta-glukany přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi“ atd.;
3, v neposlední řadě koukejte po logu Reformulace roku, které smí být použito se souhlasem Potravinářské komory ČR a říká nám, že výrobce danou potravinu reformuloval.
Seznam reformulovaných výrobků naleznete zde.