Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Kompenzace pro potravináře

Ministerstvo zemědělství přichystalo program Agricovid potravinářství. Z něj vyplatí kompenzace potravinářům, kteří mají ztráty v souvislosti s pandemií COVID-19. Vláda pro tyto účely uvolní až 3 miliardy korun.
Kompenzace pro potravináře

„Chceme dotací Agricovid podpořit naše potravináře, jejichž ztráty jsou kvůli nákaze Covid-19 značné. Očekávaný propad celého sektoru je přibližně 6 miliard korun měsíčně. Nejvíce zasažen je masný průmysl, mlékárenství, pekárny, vinařství, ovocnářství a bramborářství. Budeme se snažit podporu vyplácet co nejdříve,“ prohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Čerpat z programu budou moci výrobci potravin či zemědělští podnikatelé, kteří produkují potraviny pro provozovatele stravovacích služeb. Omezení činnosti restaurací a školních jídelen se promítlo do všech oborů potravinářství. Problémy se odhadem týkají až 10 tisíc subjektů.

Nárok na odškodné vznikne za předpokladu, že celkové příjmy společnosti/podnikatele od počátku března do konce listopadu 2020 klesly v meziročním srovnání minimálně o 25 %. Maximální sazba na jeden podnik činí 200 tisíc korun, na jednoho zaměstnance 20 tisíc korun. Podpora může pokrýt až 75 % celkového poklesu příjmů ve srovnání s předchozím rokem, přičemž maximální dotace může být až 800 tisíc euro pro potravináře a 100 tisíc eur pro zemědělce. Program není určen pro potravináře, kteří už podporu na daný účel (pozn. zachování životaschopnosti podniku) v minulosti čerpali, přestože je jejich činnost kvůli pandemii v současné době omezena.

Pravidla programu musí ještě projít schválením Evropské komise a příjem žádostí započne zřejmě na přelomu roku.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder