Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Křemelina prášky s nebezpečným obsahem hliníku a olova

Během kontroly internetového prodeje odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) dvě šarže potravin s nadlimitní přítomností olova a hliníku.
Křemelina prášky s nebezpečným obsahem hliníku a olova

Konkrétně jde o potravinu Křemelina prášek Allnature a Křemelina prášek Allnature se skořicí - obojí prodávané ve 300 g balení, kde jako výrobce vystupuje společnost Allnature s.r.o.

V prvním výše zmíněném produktu s datem minimální trvanlivosti do: 31.12.2025 a číslem šarže: 250820 analýza zjistila koncentraci hliníku v množství 6122 miligramů na kilogram (mg/kg), což by při dodržení doporučeného denního dávkování několikanásobně překročilo maximální tolerovatelnou dávku hliníku u dospělé osoby.

V tom druhém, kde je uvedeno datum trvanlivosti 31/03/2025 a číslo šarže: 11/02/2021, rozbor potvrdil obsah olova v množství 4,5 mg/kg. Vzhledem ke skutečnosti, že dle Nařízení (ES) č. 1881/2006 tato hodnota smí činit maximálně 3,0 mg/kg, vyhodnotila inspekce i tuto potravinu jako škodlivou pro lidské zdraví.

Závadné vzorky odebrala inspekce na e-shopu www.prozdravi.cz, jehož provozovatelem je společnost VIVANTIS a.s. z Chrudimi.

Obě potraviny si od SZPI vysloužily zákaz uvádění na trh a kontrolované osoby čeká správní řízení o uložení sankce.

SZPI apeluje na spotřebitele, kteří dané šarže výrobků vlastní, aby je rozhodně nekonzumovali.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder