Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktivní filtr témat

Články v sekci Legislativa

Další lahvomaty vstupují na scénu

Příprava návrhu zákona o zálohách, který by umožnil plošné zálohování PET lahví a plechovek v České republice, je v plném proudu. Na tuto skutečnost reagují obchodníci a lahvomatů v rámci pilotních programů přibývá.

Novela zákona o vinohradnictví a vinařství

Ministerstvo zemědělství upravilo vyhlášku o provedení některých ustanovení zákona o vinohradnictví a vinařství. Změny mají zvýšit přehlednost v označování vín a také jistotu s ohledem na jejich původ.

Zvyšování DPH u přírodních vod

Další odborníci se připojují k výzvě, aby u přírodních vod nedošlo k navýšení daně z přidané hodnoty z 15 na 21 %.

Změny v zákoně č. 167/1998 Sb., o návykových látkách

Vláda ve středu schválila, že takzvané psychoaktivní látky, jako je konopí s nízkým obsahem THC nebo kratom, budou nově moci kupovat pouze lidé starší 18 let. Z důvodu regulace vznikne také další kategorie psychomodulačních látek.

Novela usiluje o bezpečnější podmínky přepravy hluboce zmrazených potravin

Doposud se hluboce zmrazené potraviny mohly přepravovat při -15 °C. Nyní ministerstvo zemědělství prosazuje, aby teplota při transportu byla maximálně o 3 °C vyšší než ta, při níž byly potraviny skladovány.

Ministerstvo chce zavést recyklační poplatek na papírové reklamní letáky

Ministerstvo životního prostředí plánuje prosadit zavedení poplatků za slevové letáky. Hradili by je výrobci a distributoři, díky čemuž by došlo k pokrytí nákladů, které vynaloží obce na jejich recyklaci. Tento krok by měl také zredukovat množství reklamních letáků v papírové formě, které podle odhadu tvoří téměř čtvrtinu odpadu z modrých popelnic.

Diskuse ohledně daně z tichých vín

K debatě o zavedení spotřební daně z tichých vín se přiklání většina koaličních stran. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se domnívá, že je neakceptovatelné, aby vláda prosazovala nepopulární škrty a současně zachovala nulový odvod u alkoholického nápoje.

Rýsuje se podoba zálohování PET lahví a plechovek u nás

Zálohování PET lahví a plechovek u nás pomalu dostává konkrétní podobu. Před několika dny o ní na tiskové konferenci promluvil ministr životního prostředí Petr Hladík.

Potraviny s obsahem hmyzu

Obchody v České republice zkoušejí reakci zákazníků na hmyzí proteiny v potravinách. K dostání je např. mouka s cvrčky, těstoviny s hmyzem aj.

Čeká nás konec potravinářských průkazů?

Sněmovna uvažuje o zrušení potravinářských průkazů. Ty v současné době potřebují všichni zaměstnanci v potravinářství.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder