Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Levným rostlinným tukům je konec. Evropská komise je chce omezit

Minulý měsíc Evropská komise vydala na základě lékařů doporučení, podle kterého by se měla výrazně omezit jejich průmyslová výroba. Rostlinné tuky v protravinách mají podle evropských lékařů neblahý vliv na zdraví a mají podle nich na svědomí čtyři miliony úmrtí za rok. Omezení by se mělo zejména týkat margarínu, které se vyrábějí zastaralou metodou ztužování.
Levným rostlinným tukům je konec. Evropská komise je chce omezit

Evropská komise na základě těchto údajů rozhodla o omezení výroby margarínů. Doporučení vydala minulý měsíc, přičemž by se měl podíl průmyslově rostlinných tuků na trhu snížit. Doporučení se vztahuje pouze na margaríny vyráběné zastaralou metodou ztužování.

Transmastné kyseliny obsažené v tuku jsou totiž podle lékařů škodlivé. Jejich konzumace podle lékařů způsobuje každým rokem v Evropě až čtyři miliony úmrtí. Naznačují to závěry uváděné zprávou Evropské komise, o které píše redakce na Aktuálně.cz.

Nejschůdnějším opatřením z hlediska veřejného zdraví se jeví jako soudržnost vnitřního trhu, a proto byl obsah průmyslově vyráběných transmastných kyselin omezen legislativně.

Používání škodlivých tuků doposud omezoval zákon například v Rakousku, Finsku, Dánsku, Španělsku, Lotyšsku, Maďarsku nebo Řecku. Potraviny na trhu v těchto zemí nesměly obsahovat více než dva gramy transmastných kyselin na 100 gramů tuku. Ostatní státy obsah průmyslově vyráběných rostlinných tuků buď neregulovaly, nebo jen vydávaly doporučení. Jelikož se podíl transmastných kyselin na obalu neuváděl, spotřebitelé si tak nemohli doporučení zkontrolovat.

Množství výrobků obsahující škodlivé transmastné kyseliny na trhu zpozvolna klesá, nahrazují se jinými tuky.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder