Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Loni se cena kakaa na trhu v Londýně vyšplhala nejvíce od roku 1989

Zřejmě nejvyšší nárůst za více jak 30 let zaznamenala cena kakaa na komoditní burze v Londýně, důsledkem by mj. mohlo být další zdražování čokolády.
Loni se cena kakaa na trhu v Londýně vyšplhala nejvíce od roku 1989

Od počátku r. 2023 vzrostla cena nejaktivnějšího termínového kontraktu o 72 % a směřuje k hodnotě více než 3500 liber (tj. cca 99 400 Kč) za tunu, uvedla agentura Bloomberg. Současně se zvýšila také cena kontraktu v New Yorku, a to nejvíce za posledních 20 let.

Dodávky kakaa celý rok negativně ovlivňovaly problémy se sklizní v západní Africe, která se na globálních dodávkách podílí bezmála 70 %, tzn. jedná se o největší pěstitelskou oblast na světě. Extrémní deště napomohly rozvoji chorob, jež poté zničily plodiny. Sezonní nástup prašného saharského větru by teď mohl naopak způsobit vyschnutí kakaových bobů.

Strmý růst cen se odrazil v nákladech výrobců cukrovinek a sladkostí. „Očekává se, že problémy s dodávkami v západní Africe budou pokračovat i příští rok, což podpořilo ceny kakaa ve čtvrtém čtvrtletí," uvedli analytici z publikace The Hightower Report.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder