Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Maloobchodní tržby nadále klesají

Pokles tržeb maloobchodů v únoru zpomalil a propadly se (ve srovnání s únorovou revidovanou hodnotou 6,8 %) „pouze“ o 0,4 % na 6,4 %. V meziročním srovnání nicméně jde už o 10. po sobě jdoucí měsíc, kdy obchodníci zaznamenali nižší tržby.
Maloobchodní tržby nadále klesají

„Méně, než loni se prodalo zboží v prodejnách s potravinami i s nepotravinářským zbožím,“ prohlásila vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jana Gotvaldová.

Nárůst poklesu je, ve srovnání s lednovými hodnotami, znatelný u potravin, naopak u nepotravinářského sortimentu se zmírnil. Již 3 měsíce v řadě v meziročním porovnání vykazuje rostoucí tržby z prodeje pohonný hmot, doplnila Gotvaldová.

„Lidé vyhledávají akční nabídky a nakupují nejlevnější produkty z daného sortimentu. Mnozí se rovněž naučili jezdit na nákupy do zahraničí. Oblíbené je hlavně Polsko díky nižší cenové hladině než v Česku. Lidé však mohou ušetřit na některých položkách i při nakupování v Německu. Tamní produkty jsou navíc mnohými spotřebiteli považovány za kvalitnější než ty české,“ říká hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Dle Marie Bouškové, ředitelky odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ, klesly tržby prodejnám s výrobky pro domácnost, kulturu, sport a rekreaci 10. měsíc po sobě, přičemž v ostatních kategoriích specializovaných prodejen nepotravinářského zboží tržby rostly. „Tržby internetových a zásilkových obchodů klesaly již čtrnáctý měsíc za sebou,“ doplnila Boušková.

„Za celý letošní rok je proto třeba počítat s propadem maloobchodních tržeb o 2,5 %. Nadále totiž budou klesat reálné výdělky, byť jen třetinovým tempem oproti loňsku,“ přidal svůj pohled hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

 

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder