Ministerstvo financí nadále počítá se zvyšováním spotřební daně z lihu
Zvýšení spotřební daně z lihu je součástí vládního konsolidačního balíčku a odehrává se ve třech krocích. Letos se daň zvýšila o 10 %, dalších 10 % bude činit navýšení v příštím roce a v roce 2026 vzroste o 5 %. Očekává se, že za letošek do státního rozpočtu přiteče 0,5 miliardy Kč a v roce 2025 dalších 0,9 miliardy Kč.
UVDL v otevřeném dopise poukazuje na to, že fiskální přínos zvýšení daně není citelný. Za první pololetí stát na dani z lihu inkasoval stejně jako ve stejném období v roce 2023. "Dočasný pokles výnosu daně z lihu na začátku roku, na který se Unie výrobců a dovozců lihovin odkazuje, byl způsoben předzásobením producentů a distributorů, kteří využili nižší sazby před rokem 2024. Období půl roku po zvýšení sazby nemá vypovídací hodnotu pro další vývoj trhu. Je potřeba, aby se trh po změně sazeb nejdříve stabilizoval, což je známý trend, a teprve poté je možné provést reálné vyhodnocení dopadů," uvedlo k tomuto argumentu ministerstvo financí.
"Spotřební daně nejsou pouze fiskálním nástrojem, ale jejich účelem je také odrazovat spotřebitele od konzumace zdraví škodlivých výrobků. Tedy i v případě hypotetického nedosažení plánovaného zvýšení výnosu daně bude snížení spotřeby alkoholu mít pozitivní zdravotní důsledky a přinese úspory na výdajové straně rozpočtu," připomnělo ministerstvo.
Úřad neguje obavy ze zvýšení nelegálního dovozu alkoholických nápojů ze zahraničí. Celní správa si dle něj vede v boji proti černému trhu s alkoholem velmi dobře.
V České republice podléhají spotřební dani veškeré alkoholické nápoje, vyjma tzv. tichého vína.