Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ministerstvo navýší prostředky projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol

V rámci podpory zdravých stravovacích návyků dětí Ministerstvo zemědělství schválilo uvolnění dalších 10 milionů Kč pro projekt Ovoce, zelenina a mléko do škol.
Ministerstvo navýší prostředky projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol

Projekt jako takový tvoří dvě části. Do prvního bloku „Ovoce a zelenina do škol“ se přihlásilo 95 % ze všech základních škol působících na území České republiky (tj. 3 964 ze 4172 škol) a v druhé části „Mléko do škol“ je zapojeno 86,7 % základních škol v Čechách (tj. 3 619 zařízení).

Peníze navíc by měly pomoci udržet zájem dodavatelů a zajistit zásobování menších škol (pozn. které navštěvuje méně 150 žáků) v odlehlejších regionech. „Mnohé malé školy jsou do projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol zapojeny už léta. Naším záměrem je, aby se ho účastnily i nadále. Praxe totiž ukázala, že závoz do menších škol je nákladnější, proto na něj chceme poskytnout vyšší částku, aby všichni žáci měli stejnou možnost posílit své zdravé stravovací návyky. Zároveň tak podpoříme dodávku ovoce, mléka a zeleniny od místních zemědělců a mlékařů,“ uvedl ministr Miroslav Toman.

Počet žáků učících se na menších základních školách činí odhadem 200 tisíc dětí. Sazba na jednu porci by se po navýšení zvedla o 1 Kč. U větších škol by pak podle kalkulace distribučních nákladů sazba klesla o 0,10 Kč na porci. Měsíčně na jednoho žáka připadají v průměru čtyři porce, přičemž minimum jsou dvě.

Projekt ve školním roce 2018/2019 získal finanční injekci v celkové výši 646 milionů Kč – cca 490 milionů ze státního rozpočtu České republiky a zbylých 156 milionů přispěla Evropská unie.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder