Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ministerstvo zemědělství zrušilo plánovaná mimořádná veterinární opatření ohledně kontrol vepřového masa z dovozu

Dnešním dnem měla začít platit mimořádná veterinární opatření, která nařizovala příjemcům zásilek vepřového masa ze států s potvrzeným výskytem afrického moru prasat, aby je před uvedením na český trh podrobili laboratorním testům na přítomnost viru DNA této nákazy. Kvůli tlaku Evropské komise však ministerstvo zemědělství tato opatření na poslední chvíli odvolalo.
Ministerstvo zemědělství zrušilo plánovaná mimořádná veterinární opatření ohledně kontrol vepřového masa z dovozu

Povinnost vyšetření vepřového masa a nedostatečně tepelně zpracovaných produktů z něj se měla vztahovat na veškeré tuzemské provozovatele potravinářských podniků a týkala se pouze zboží pocházejícího ze zemí, kde byla nákaza afrického moru skutečně prokázána. Těmi jsou Belgie, Polsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko. Ministerstvo zemědělství nicméně přistoupilo na námitky Evropské komise, která se obává o ohrožení trhu s vepřovým masem, a tuto povinnost prozatím nezavede. „O situaci v oblasti afrického moru prasat budu v nejbližších dnech intenzivně jednat s eurokomisařem (pro zdraví a bezpečnost potravin) Vytenisem Andriukaitisem a do budoucna nevylučuji ani eventuální zavedení mimořádných veterinárních opatření“, okomentoval situaci ministr zemědělství Miroslav Toman.

Česká republika se africkým morem prasat potýká od loňského června a to v populaci divočáků. Doposud za prostředky pro utlumení nákazy vynaložila 300 milionů korun. Pokud by se choroba dostala do chovu prasat domácích, šly by náklady do miliard. Proto ministr Toman ubezpečuje, že jeho prioritou je ochrana bezpečnosti a zdraví chovů prasat v České republice. Namísto povinných vyšetření má v úmyslu zavést plošné kontroly.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder