Ministr Toman říká stop prodeji potravin za podnákladové ceny

„Jen pro ilustraci, zatímco v roce 2007 se podíl zboží prodaného ve slevových akcích pohyboval na úrovni 30 procent, loni to bylo už přes 50 procent,“ přiblížil situaci na trhu ministr. Nejvíce se ve slevě prodává máslo a vejce a to až z 80 procent. Úplné zrušení slevových akcí nepožaduje, nicméně je třeba upravit jejich fungování. A právě toto téma v současné době řeší se zástupci jednotlivých obchodních řetězců. Jednou z navrhovaných variant je například snížení podílu prodeje v promo akcích, dalším návrhem je stanovení maximální výše slevy.
Ministerstvo zemědělství se také zabývá otázkou, jestli řetězce nepřiměřeně nepodporují dovozové potraviny na úkor tuzemských a nedopouští-li se tak dumpingu či nepovolené exportní podpory. Pro podporu českého zboží jasně hovoří fakt, že je lépe kontrolované. Při kontrolách u nás nevyhovělo necelých 10 procent zboží. Pro srovnání – průměr nevyhovujícího zboží v Evropské unii činí 17 procent, u třetích zemí dokonce 27,6 procent. Vzpomeňme si např. na jablka z Polska, u kterých v letošním roce již sedmkrát řešila Státní zemědělská a potravinářská inspekce problém s nepovolenými pesticidy či jejich nadlimitní množství. Ministr Toman by uvítal, kdyby české produkty, které jsou Češi schopni sami vyprodukovat, tvořily cca 70 procent nabídky.
Zdroje informací
- eagri: V diskusi o nastavení pravidel pro slevy panuje shoda, věřím, že začátkem roku budeme mít konkrétní výsledky [4.10.2018]
- zpravy.aktualne.cz: Konec podnákladových cen potravin. Ministru Tomanovi se nelíbí celoroční "akce" [4.10.2018]
- idnes: Ministr Toman chce omezit slevy na potraviny. Odmítá prodej se ztrátou [4.10.2018]