Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ministr Toman říká stop prodeji potravin za podnákladové ceny

Ministr zemědělství Miroslav Toman na Žofínském fóru promluvil o problematice „celoročních“ slevových akcí, díky kterým se potraviny v České republice prodávají za cenu nižší, než jsou reálné náklady. O možnostech, jak tomu zamezit, nyní jedná s obchodními řetězci. Konkrétní výstupy očekává začátkem příštího roku.
Ministr Toman říká stop prodeji potravin za podnákladové ceny

„Jen pro ilustraci, zatímco v roce 2007 se podíl zboží prodaného ve slevových akcích pohyboval na úrovni 30 procent, loni to bylo už přes 50 procent,“ přiblížil situaci na trhu ministr. Nejvíce se ve slevě prodává máslo a vejce a to až z 80 procent. Úplné zrušení slevových akcí nepožaduje, nicméně je třeba upravit jejich fungování. A právě toto téma v současné době řeší se zástupci jednotlivých obchodních řetězců. Jednou z navrhovaných variant je například snížení podílu prodeje v promo akcích, dalším návrhem je stanovení maximální výše slevy.

Ministerstvo zemědělství se také zabývá otázkou, jestli řetězce nepřiměřeně nepodporují dovozové potraviny na úkor tuzemských a nedopouští-li se tak dumpingu či nepovolené exportní podpory. Pro podporu českého zboží jasně hovoří fakt, že je lépe kontrolované. Při kontrolách u nás nevyhovělo necelých 10 procent zboží. Pro srovnání – průměr nevyhovujícího zboží v Evropské unii činí 17 procent, u třetích zemí dokonce 27,6 procent. Vzpomeňme si např. na jablka z Polska, u kterých v letošním roce již sedmkrát řešila Státní zemědělská a potravinářská inspekce problém s nepovolenými pesticidy či jejich nadlimitní množství. Ministr Toman by uvítal, kdyby české produkty, které jsou Češi schopni sami vyprodukovat, tvořily cca 70 procent nabídky.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder