Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Mléčné výrobky z dovozu klamavě značené

Obchodní řetěze prodával mléčné výrobky z dovozu, které byly klamavě značené.
Mléčné výrobky z dovozu klamavě značené

Vzhledem k tomu, že jsou na tuzemském trhu často k dostání šizené mléčné výrobky, zaměřila se opět Státní veterinární správa (SVS) na kontroly výrobků z dovozu. Při této akci objevila hned tři klamavě označené mléčné výrobky. Provedená kontrola inspektory probíhala v distribučním skladu potravin Lidl ve Stránecké Zhoři na Vysočině.

Celkem zde nevyhověly tři odebrané vzorky. Konkrétně se jedná o zakysanou smetanu 18% ve 400 gramovém balení prodávanou po privátní značkou Pilos. V oválné značce byla uvedena indetifikační značka PL 30111601 WE, tedy výrobek původem z Polska. Zakysaná smetana má datum spotřeby k 18.12.2016. Na obalu výrobce deklaroval 18% tuku, ovšem po laboratorním zkoumání se nacházelo v potravině tuku méně, tedy 16,12 ± 1,4%.


Dalším nevyhovující mléčnou potravinou byl sýr Camembert klasik s bílou plísní na povrchu, na trhu byl k dostání ve 125 gramovém balení s datem použitelnosti do 08.01.2017. Na obalu výrobku byl podle etikety uváděn na trh německou společností Mang-Käsewerk GmbH & Co. KG. Klamáním spotřebitele se výrobce dopustil tím, že na obal uvedl tuk v sušině v hodnotě 45%, přičemž laboratorním šetřením se prokázala hodnota nižší, pouze 41,80 ± 1,4%.

Třetím výrobkem je blok ve 400 gramovém balení Gouda – zrající plnotučný sýr, identifikační značka PL 28091601 a datem spotřeby do 22.3.2017. Výrobcem je Polsko. Údaj o obsahu soli uvedený na obalu 1,25g/100g neodpovídal hodnotěi po laboratorním vyšetření. Hodnota soli byla jednou taková, konkrétně 2,03 g soli ve 100 g výrobku.

Všechny tyto zjištěné skutečnosti budou nahlášeny do mezinárodního systému AACS. S prodejcem bude zahájeno správní řízení, ve kterém se bude rozhodovat o výši pokuty.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder