Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Na tuzemském trhu byl k dostání francouzský sýr, který mohl obsahovat baktérie Escherichia coli

Státní veterinární správa (SVS) varuje spotřebitele, v tržní síti mohli zakoupit francouzský sýr Morbier, který by mohl obsahovat baktérie Escherichia coli. Do České republiky směřovalo přes 100 kg této potraviny.
Na tuzemském trhu byl k dostání francouzský sýr, který mohl obsahovat baktérie Escherichia coli

O nebezpečí se SVS dozvěděla od zahraničních dozorových orgánů skrze systém rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF. Výrobek se prodával především v menších prodejnách a také v provozovnách obchodního řetězce Kaufland. Většinu se podařilo stáhnout z prodeje, menší část se však již prodala.

Konkrétně se jedná o produkt MORBIER MON, kde je jako výrobce uvedena firma Fromagerie Monnin z Francie, s následujícími údaji o šarži/datu minimální trvanlivosti: 15.10.; 31.10.; 7.11.; 12.11.; 13.11.;19.11.; 29.11.; 5.12.; 26.12.; 3.1.2024.

Distribuce do Čech se uskutečnila ve dvou fázích během září a října. Nejprve k nám prostřednictvím nizozemských firem Zijerveld Bodegraven Netherlands a Intercheese Holland putovalo 60 kg sýru k několika menším odběratelům. Oba jmenovaní distributoři po zjištění závadnosti výrobku upozornili své odběratele a ti začali produkt stahovat z prodeje. V druhé fázi vystupovala v roli distributora polská společnost Euroser, která dopravila bezmála 50 kg sýru do skladů Kauflandu. Ten obratem začal produkt také stahovat.

Zákazníci, kteří mají nevyhovující výrobek doma, by jej rozhodně neměli konzumovat. Jeho vrácení je možné v místě nákupu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder