Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nabídka ve školních bufetech se tenčí, může za to nová vyhláška

Pro začátek školního roku vstoupila v platnost takzvaná pamlsková vyhláška, ta měla za úkol dětem zajistit přístup ke zdravému stravování. Výsledkem je řada zrušených školních bufetů.
Nabídka ve školních bufetech se tenčí, může za to nová vyhláška

Prvního září tohoto roku vstupuje v platnost novela školského zákona, jejímž úkolem je dětem zajistit přístup ke zdravému stravování. Výsledkem je prozatím zmenšená nabídka potravin ve školních bufetech. Některé školy dokonce zašly k razantnějšímu řešení a školní bufety zcela zavřely, jelikož měla problém s prázdnými regály. Vyhláška ovšem neplatí pro školní jídelny, které by mihly situaci zachránit. Naopak odborníci na zdravou výživu změnu vítají a přinášejí některá doporučení.


Ke změně školského zákona přispěly kromě tlaků médií a veřejnosti především projekty Skutečně zdravá škola a Zdravá strava do škol, které na špatné stravování ve školních jídelnách upozornily.


Školní bufety musejí nabízet potraviny, které vyhovují přísným normám vyhlášky. Je zaměřená na obsah soli, cukru a tuku, a tím pádem limity nesplňuje dříve běžný sortiment v bufetech. Nabídka produktů se tak tenčí a řada škol tento krok vyřešila dočasně uzavřením školních bufetů.


Nastavené přísné limity nesplňuje ani program Mléko do škol, kterému byla přidělena roční výjimka. Podmínky nesplňují například sýry, které pro obsah tuku nebo soli neprojdou. Po shlédnutí výživových hodnot je stejná situaci například i šunky.


Provozovatelé školních bufetů si s novou vyhláškou nevědí rady, jelikož nemají čím potraviny nahradit. Očekávají od Ministerstva školství, které vyhlášku prosadilo, že jim se situací poradí. Jako řešení se nabízejí školní jídelny, které se novou legislativou řídit nemusí.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder