Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nadlimitní přítomnost olova v mase divočáka

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stažení baleného zmrazeného masa z divokých prasat, jež bylo k dostání v prodejnách obchodního řetězce Makro, z důvodu vysokého obsahu olova.
Nadlimitní přítomnost olova v mase divočáka

Konkrétně se jedná o „Divoké prase maso na guláš“ s datem minimální trvanlivosti 21. 06. 2023 (pozn. zamrazeno 21. 06. 2021), kde jako výrobce vystupuje Ing. Josef Kopačka z Petrovic u Sušice.

Inspektoři z Olomouckého kraje na závadný vzorek narazili při kontrolách zaměřujících se na výskyt cizorodých látek v potravinách. Laboratorní rozbor v mase detekoval množství olova v hodnotě 96,9 miligramů na kilogram (mg/kg). Limit hodnocení zdravotního rizika činí 0,1 mg/kg. Nebezpečí spočívá v tom, že dlouhodobý příjem olova může vést k ovlivnění nervového systému, zejména u dětí.

Olovo do těla zvěřiny pronikne zpravidla skrze střely použité při lovu, proto je důležité, aby místo vstřelu a další střelou poškozené tkáně byly důsledně odstraněny.

Makro od výše zmíněného výrobce odebralo celkem 100 kilogramů masa. Nyní ho ve spolupráci s SVS aktivně stahuje z trhu a následně má povinnost jej nechat zlikvidovat v asanačním podniku.

Jestliže danou potravinu máte doma, rozhodně ji nekonzumujte. Vrátit ji lze v místě nákupu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder