Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nebezpečné bezlepkové směsi inspekce stahuje z trhu. Jsou jedovaté

Celkem devět různých druhů bezlepkové čirokové mouky a čirokových kaší od firmy Adveni okamžitě začala stahovat z trhu Státní zemědělská inspekce (SZPI). Testy ukázaly, že obsahuje nebezpečné alkaloidy.
Nebezpečné bezlepkové směsi inspekce stahuje z trhu. Jsou jedovaté

Státní zemědělská inspekce začala vzhledem k obsahu jedovatých alkaloidů okamžitě stahovat z trhu celkem devět šarží bezlepkové čirokové mouky a čirokové kaše od firmy Adveni. Vzhledem k zdravotnímu riziku je jejich přítomnost v potravinách zakázána.

Laboratorní rozbory ukázaly, že obsahují nebezpečné tropanové alkaloidy atropin a skopolamin. Zákon zakazuje jejich obsah v jakémkoli množství. Atropin je známý pro své halucinogenní účinky a v nadměrném množství může zabíjet.

Tyto závadné šarže potravin, jak dokazují laboratorní testy obsahovaly až 300 mikrogramů skopolaminu a 1700 mikrogramů atropinu na kilogram.


SZPI doporučuje na základě provedených testů všem spotřebitelům, kteří mají uvedené šarže potravin doma, aby je nekonzumovali. Inspekce nařídila neprodleně všechny nebezpečné potraviny stáhnout z trhu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder