Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nedostatek kakaa se zřejmě odrazí v ceně čokolády

Ceny čokolády už delší dobu rostou a analytici se domnívají, že tento trend jen tak neskončí. Na další vývoj bude mít rozhodující vliv sklizeň kakaa v Západní Africe.
Nedostatek kakaa se zřejmě odrazí v ceně čokolády

V uplynulém roce vzrostla cena kakaa téměř o polovinu. Na vině jsou obavy, že nepříznivé počasí a nemoci rostlin poškodí produkci v Pobřeží slonoviny a Ghaně (pozn. tyto dvě země se na celosvětových dodávkách kakaa podílejí cca ze dvou třetin).

Analytici mají strach, že bude přetrvávat globální nedostatek kakaa. Vysoká inflace u sortimentu čokoládových výrobků by tak mohla pokračovat, přestože další inflační tlaky v potravinářství slábnou.

O možném nuceném zdražování informoval jeden z předních výrobců čokolád firma Hershey a Lindt & Sprüngl. "Současná situace vypadá dost hrozivě, pokud nenastane dramatické zlepšení výhledu," prohlásil analytik ze společnosti StoneX Darren Stetzel. "Další zvyšování cen by mohlo mít negativní dopad na spotřebu," doplnil.

Ceny termínovaných kontraktů na kakao na komoditní burze v New Yorku se v polovině září dostaly na 12letá maxima. Od té doby sice došlo k lehkému poklesu, nicméně jejich další vývoj významně ovlivní výsledky sklizní, které právě započaly v Pobřeží Slonoviny a Ghaně (pozn. přičemž dle zdrojů obeznámených se situací v Pobřeží slonoviny se očekává, že v hlavní sezoně, tj. od října do března, klesne produkce téměř o pětinu).

Nejasná budoucnost trhu s kakaem se promítá skrze celý dodavatelský řetězec. Závody na zpracování kakaových bobů snižují tempo výroby produktů využívaných v cukrovinkách, zmiňuje Bloomberg. Podle společnosti Cargill, která se zabývá obchodem se zemědělskými komoditami, začínají vysoké ceny „podkopávat“ poptávku.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder