Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nedostatek pšenice se odrazí na ceně pečiva

Sucho v období růstu obilovin způsobilo rapidní snížení jejich produkce. Podle vyjádření Společenstva mlynářů a pekařů v ČR lze předpokládat zvýšení cen pečiva. Nejvíce to pocítíme díky pšenici, jejíž cena se oproti květnu a červnu zvýšila téměř o pětinu.
Nedostatek pšenice se odrazí na ceně pečiva

Francouzská komoditní burza MATIF (Marche a Terme International de France), která má hlavní slovo ve vývoji cen v Evropě, hlásí, že cena za jednu tunu pšenice překročila částku 214 eur (v přepočtu cca 5500 Kč) a její růst ještě není u konce. V květnu se přitom cena pohybovala okolo 150 eur (v přepočtu cca 3750 Kč). Předseda představenstva Společenstva mlynářů a pekařů v ČR Jaroslav Chochole uvádí: „Evropský trh obilovin se ustálí až v průběhu následujících několika měsíců, proto není důvod k panice, že ale budeme nuceni sáhnout hlouběji do peněženky, je jisté.“

V současné době nelze míru zdražení odhadnout. Mlýny prozatím vykupují obilí z loňska a zemědělci se k prodeji pšenice z nové sklizně teprve chystají. Jisté je, že žně u nás jsou téměř dokončeny. Podle informací Ministerstva zemědělství ČR zbývá sklidit posledních 7% ploch obilovin a 1% řepky. Pro mlýny a pekárny je nejpodstatnější ozimá pšenice, jejíž produkce u nás bude ve výši 4,3 miliónů tun. Takovéto množství by domácí spotřebu pokrylo, nicméně je třeba počítat s vývozem do zahraničí. Výkupní cena by vzhledem k horší úrodě obilovin v západní Evropě, na Ukrajině a Rusku měla být pro zemědělce příznivá.

Agrární analytik Petr Havel situaci komentuje slovy: „Dlouhodobě platí, že cena mouky není pro celkovou cenu chleba a pečiva rozhodující.“ Podle něj zdražení ovlivní i další náklady v podobě rostoucích mezd, cen pohonných hmot (při rozvozu), apod.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder