Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nejistá budoucnost českých potravinových bank

V Čechách funguje 14 potravinových bank. Každá z nich sváží a skladuje neprodejné potraviny, které následně poskytuje lidem v nouzi. Ročně tak pomohou až sto tisícům klientů. Prakticky závislé jsou však na finančních dotacích z ministerstva a právě ty už mají jisté pouze pro tento rok.
Nejistá budoucnost českých potravinových bank

Doposud jim finanční pomoc poskytovalo Ministerstvo zemědělství. V loňském roce ve výši 33 milionů korun, letos mají z rozpočtu přislíbeno dokonce 55 milionů korun. „Schvalování rozpočtu probíhá každý rok a z ministerstva zemědělství nám už oznámili, že v roce 2020 podpora pravděpodobně skončí a že máme o financování vyjednávat s ministerstvem práci a sociálních věci,“ uvedl předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček. Jeho slova potvrzuje i obsah dopisu od ministra zemědělství Miroslava Tomana, který obdržela předsedkyně Asociací nestátních neziskových organizací Martina Berdychová, kde ji ministr upozorňuje, že finance na dotační programy zřízené ze zákona o zemědělství jsou prioritně určeny pro agrární sektor, a mimo jiné v něm píše: „Potravinové banky a další humanitární subjekty, například charitativní organizace, toto bohužel ale primárně nesplňují, a proto ministerstvo zemědělství nemůže být systémově jediným poskytovatelem dotace, zejména jedná-li se o sociální oblast.“

Podle něj by mělo být stanoveno samostatné legislativní řešení pro ekonomické zajištění činnosti humanitárních a charitativních organizací, jež poskytují potravinovou pomoc klientům sociálních služeb, kde záštitu by převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder